OpinieEkspert na miarę możliwości

Przemysław Piasta2 tygodnie temu
Wspomoz Fundacje

Poznajcie Państwo profesora Andrzeja Horbana. Pan Andrzej jest na co dzień profesorem nauk medycznych i konsultantem krajowym w dziedzinie chorób zakaźnych. Dzięki sprawowaniu tej ostatniej funkcji jest jednym z najważniejszych rządowych ekspertów w przedmiocie walki z pandemią COVID-19.

Kilka tygodni temu w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prof. Andrzej Horban powiedział, że w ciągu kilku tygodni (czyli właśnie teraz) do szpitali może trafić nawet milion osób zakażonych covidem. „Nie ma wątpliwości, że każdy powinien się zaszczepić, jeśli tego jeszcze nie zrobił. Jeszcze zdąży przed tsunami, może zwiększyć szanse przeżycia – swoją lub innych. Ten, kto nie zaszczepił się trzecią dawką, też powinien jak najszybciej ją przyjąć” – grzmiał Horban. „W tej chwili naprawdę umiera mnóstwo osób. Szpital, w którym pracuję, musi wynajmować miejsca w kostnicach na zewnątrz. Jeśli ludzie się nie zaszczepią, a liczba zakażonych będzie rosnąć tak, jak w innych krajach – a wszystko na to wskazuje, że tak się stanie – nie pozostanie nic innego, jak wprowadzenie twardego lockdownu. Musimy pójść po rozum do głowy. Czasami chce się nam krzyczeć, ale nikt nie słyszy. Szczepienie naprawdę chroni przed śmiercią” – straszył profesor.

Milion hospitalizacji brzmi poważnie, wręcz dramatycznie. Zatem sprawdźmy, na ile sprawdziły się przewidywania głównego rządowego eksperta.

Stan hospitalizacji pacjentów covidowych na dzień 7.01.2022r. w Polsce wynosi 18439 osób. Wiadomo, że w minionych tych tygodni nastąpiła rotacja wśród chorych. Nie dysponuję niestety danymi dziennego progresu hospitalizacji by przedstawić Państwu w tym zakresie szczegółowe dane liczbowe. Zakładając jednak średni okres hospitalizacji pacjentów covidowych wynosi 21 dni możemy przyjąć, że w przedmiotowym okresie do szpitali trafiło około 37 tysięcy osób. Oznacza to, że prof. Horban pomylił się w tej sprawie o bagatela 963000 osób. Słownie dziewięćset sześćdziesiąt trzy tysiące osób. To więcej niż cała populacja Krakowa.

Zapewniam Państwa jednak, że ta „subtelna” pomyłka nie wpłynie w najmniejszy sposób na pozycję profesora Horbana. Będzie on nadal jednym z głównych rządowych ekspertów i telewizyjnych covidowych celebrytów. Taki mamy klimat.

Przemysław Piasta

Przemysław Piasta

Historyk i przedsiębiorca. Prezes Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego. Autor wielu publikacji popularnych i naukowych.