Serwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 01.07.2025.
Polska. Nie żyje 24-letnia Klaudia K. zaatakowana przez emigranta z Wenezueli – podała TVP Bydgoszcz. Sprawca zadał Polce kilkanaście ciosów ostrym narzędziem w głowę, szyję i klatkę piersiową. Klaudia K. zmarła w piątek wieczorem. Do ataku na 24-latkę doszło około godziny 1 w nocy w czwartek 12 czerwca. Policję zaalarmował świadek, który usłyszał wołanie o pomoc. Wybiegł z mieszkania, chcąc udzielić pomocy kobiecie, i wystraszył agresora. Wenezuelczyk odmówił ustosunkowania się do zarzutu i wyjaśnień, a także odpowiedzi na jakiekolwiek pytanie prokuratora.
Polska. Żandarmeria Wojskowa wydała oświadczenie: „Żandarmeria Wojskowa nie otrzymała żadnych rozkazów dotyczących walki z patrolami obywatelskimi na zachodniej granicy. Wspólne działania patrolowe Żandarmerii Wojskowej ze Strażą Graniczną służą jedynie pomocy przy ochronie granicy państwowej i uniemożliwieniu przenikania przez nią nielegalnych imigrantów”. Wcześniej nestor polskiej prawicy Janusz Korwin-Mikke napisał: „Dostałem info z pierwszej ręki: Żandarmeria Wojskowa ma ruszyć na zachodnią granicę, bo… Straż Graniczna nie daje sobie rady. Żandarmeria zostanie podzielona na dwie grupy: jedna ma rzekomo walczyć z imigrantami, a druga – z patrolami obywatelskimi”.
Polska. Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak odwiedził w poniedziałek wraz z posłem Konfederacji Krzysztofem Mulawą komendanta Straży Granicznej w Szczecinie. Po spotkaniu lider Konfederacji napisał: „1. Straż Graniczna nie chce podać, ilu imigrantów przejęła od Niemiec. 2. Dopóki Polska nie wprowadzi kontroli granicznej, nie ma formalnej możliwości ich zatrzymać. 3. Wokół Szczecina ma miejsce prawdziwa, szeroka oddolna mobilizacja na rzecz wykrywania transportów imigrantów z Niemiec i nagłaśniania ich. 4. Z zachowania Bundespolizei, SG i Policji wynika, że służby boją się tej presji. 5. Nikt nie wie, jaka jest skala niejawnego ruchu migracyjnego w obie strony, jest wielki chaos i szum informacyjny”
Polska. W Bielsku-Białej odbyła się pikieta zorganizowana przez BR Bezpieczny Region przeciwko unijnej polityce migracyjnej. Demonstracja odbywała się pod hasłem „Marsz Sprzeciwu. Nie dla imigrantów. Tak dla bezpieczeństwa” oraz „Chcemy żyć bez strachu”. Organizator napisał: „Stop przymusowej relokacji. Polska musi decydować sama! Bruksela chce narzucić Polsce obowiązkową relokację migrantów w ramach nowego paktu migracyjnego. Nie zgadzamy się na to! To zamach na naszą suwerenność i bezpieczeństwo”.
Polska. „Fakt” pisze o zaskakującej sytuacji na granicy polsko-niemieckiej w okolicach Szczecina. Na przygranicznych mostach pojawiły się grupy mężczyzn, które dokonują „obywatelskich kontroli” aut wjeżdżających do naszego kraju. Patrole broniące granic i patrole kontrolujące pojazdy pojawiły się po tym, jak zdaniem patrolujących strona niemiecka zaczęła wpychać nielegalnych imigrantów na teren Polski.
Polska. Szef MSZ Polski Radosław Sikorski powiedział: „Sam Putin kiedyś mówił, że Związek Radziecki się rozpadł, dlatego że zbyt dużo wydawał na zbrojenia, a teraz robi dokładnie to samo. Prowadzi bardzo kosztowną wojnę i jeszcze sprowokował cały Zachód do wzmożenia wydatków obronnych”. Na te słowa zareagował szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow stwierdzając, że skoro Sikorski „jest takim wróżbitą, to pewnie przewiduje, że katastrofalny wzrost wydatków na zbrojenia państw NATO może finalnie doprowadzić do upadku Sojuszu”. Siergiej Ławrow dodał, przywołując się na prezydenta Władimira Putina, że Rosja planuje zmniejszyć wydatki na armię. Oświadczył, że Moskwa kieruje się „zdrowym rozsądkiem”, a nie „wyssanymi z palca argumentami o zagrożeniach”, jak robią to państwa NATO. Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Tammy Bruce stwierdziła: „Rosji najwyraźniej przeszkadza, że NATO wraca do swojej pierwotnej roli – odstraszania”.
Polska. Edyta Żemła pisze, że „polski przemysł nie jest w stanie ruszyć z produkcją podstawowych pocisków artyleryjskich dla polskiej armii. W ciągu roku powstaje ich tyle, że wystarczy najwyżej na dzień działań wojennych, a całe jej zapasy na kilka dni. W tym samym czasie jedyny producent trotylu w NATO, polski Nitro-Chem, sprzedaje po zaniżonych cenach olbrzymie ilości tego materiału Amerykanom”. Tekst „Wojna, służby specjalne, polityka i trotyl z Polski” ukazał się na portalu Onet.
Polska. Konfederacja wzywa rząd do zablokowania umowy o wolnym handlu z krajami Mercosur. Poseł Konfederacji Michał Wawer, określił tę umowę katastrofą dla polskiego rolnictwa. Anna Bryłka na konferencji prasowej powiedziała, że umowa Unii Europejskiej z Mercosur (organizacja zrzeszającą Argentynę, Boliwię, Brazylię, Paragwaj i Urugwaj) będzie ratyfikowana w trybie mieszanym, co oznacza, że część handlowa porozumienia ma zostać przyjęta większością kwalifikowaną, a nie jednomyślnie przez wszystkie państwa członkowskie.
Polska. Senator Wadim Tyszkiewicz zakłada nową partię polityczną Nowe ugrupowanie ma być liberalne i wolnorynkowe oraz ma stać się „alternatywą dla brunatnej Polski„. Partia Wadima Tyszkiewicza ma wystartować samodzielnie w wyborach parlamentarnych.
Polska. Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że ma powstać nowa partia o liberalnym profilu, która chce reprezentować przedsiębiorców. Za inicjatywą ma stać jeden z najbogatszych Polaków, twórca grupy Press Glass i Fundacji Wolności Gospodarczej Arkadiusz Muś. Prasa pisze o nowej formacji „Konfederacja w wersji light”. Muś był w przeszłości zaangażowany między innymi w kampanię Andrzeja Olechowskiego, Janusza Palikota, działania Ruchu Stu i Nowoczesnej.
Polska. Gizela Jagielska rezygnuje z funkcji wicedyrektora ds. medycznych. O Jagielskiej zrobiło się głośno kilka miesięcy temu, gdy dokonała aborcji w 37. tygodniu życia prenatalnego. Ginekolog wbiła w serce dziecka igłę z zastrzykiem chlorku potasu. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wykonania nielegalnej aborcji. Lekarka nie ma sobie nic do zarzucenia. Interwencję w szpitalu w Oleśnicy podjęli europoseł Grzegorz Braun oraz poseł Roman Fritz z Konfederacji Korony Polskiej.
Polska. Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli spółce Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) pożyczki w wysokości 10,8 miliarda złotych na realizację inwestycji w nowe linie elektroenergetyczne. Umowę podpisano w obecności premiera Donalda Tuska.
Polska. Koniec dostaw ropy z Rosji dla Orlenu. Z końcem czerwca koncern zakończył ostatni już kontrakt na dostawy surowca ze Wschodu o czym poinformowało Radio Maryja. Wprawdzie od marca tego roku wszystkie rafinerie koncernu zaopatrywane są w ropę naftową pochodzącą spoza Rosji, ale jeszcze obowiązywał kontrakt na dostawy ropy z Rosji do Czech. 30 czerwca kończy się ta umowa. Decyzje o rezygnacji z rosyjskiej ropy podjął rząd Prawa i Sprawiedliwości. Obecnie Orlen w swoich rafineriach przetwarza surowiec z Bliskiego Wschodu i Zatoki Perskiej, Morza Północnego, Afryki oraz obu Ameryk.
Polska. W Krakowie Fundacja Widowisk Masowych zorganizowała proukraińską akcję symbolicznej dezynfekcji przed byłym Konsulatem Federacji Rosyjskiej. Organizatorzy napisali: „Rosyjskie konsulaty przez lata były symbolem propagandy, dezinformacji oraz ośrodkami działalności agenturalnej. Dziś, gdy już drugi rosyjski konsulat w Polsce zostaje zamknięty decyzją Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego, spotykamy się, aby symbolicznie posprzątać i przeprowadzić dezynfekcję po propagandzie i kłamstwach”.
Unia Europejska. Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji.
Unia Europejska. Komisja Europejska zdecydowała o zakończeniu negocjacji z Ukrainą bez konsultacji z krajami Unii Europejskiej. Potwierdził to minister rolnictwa Czesław Siekierski. Kilka godzin później Unijny Komisarz ds. Handlu Marosz Szefczovicz ogłosił, że Komisja Europejska i Ukraina wstępnie porozumiały się w sprawie nowej umowy handlowej.
Stany Zjednoczone. Amerykański Sąd Najwyższy opowiedział się po stronie grupy rodziców z Maryland, którzy domagali się możliwości wypisania swoich dzieci z zajęć, na których wykorzystywano książki promujące treści LGBT. Środowiska mniejszości seksualnych uznały to za przejaw „skrajnej homofobii”.
Stany Zjednoczone. Komplikują się rozmowy na linii USA-Rosja. Gen. Keith Kellogg, specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy, porównał komentarze rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa do retoryki z powieści Orwella. Kellogg stanowczo stwierdził, że „Rosja nie może jednocześnie prowadzić rozmów i bombardować cywilne cele w Ukrainie, wzywając do natychmiastowego zawieszenia broni”. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w rozmowie z białoruską telewizją uzależnił tempo negocjacji od „postawy Kijowa, mediacji USA i sytuacji na froncie”.
Rosja/Azerbejdżan. Relacje między Rosją i Azerbejdżanem gwałtownie się pogorszyły po zatrzymaniu w Jekaterynburgu ok. 40 osób pochodzących z tego drugiego kraju. Dwie z nich (bracia Gusejn i Zijaddin Safarow) zmarły podczas zatrzymania. Azerbejdżan odwołał rosyjskie wydarzenia kulturalne. Oddział Komitetu Śledczego w obwodzie swierdłowskim wydał komunikat, w którym poinformował o „przerwaniu działalności etnicznej grupy przestępczej”. Śledczy oznajmili, że podejrzewają zatrzymane osoby o udział w zabójstwie pochodzącego z Azerbjedżanu Junisa Paszajewa, który zginął od ciosów nożem w 2001 roku. Zatrzymani są oskarżeni o kolejne dwie próby zabójstwa. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Azerbejdżanu oświadczyło, że rosyjskie służby siłowe użyły „niedopuszczalnej przemocy” podczas zatrzymań. Resort wezwał rosyjskiego dyplomatę w Baku i wręczył mu notę protestacyjną. Policja przeszukała biuro rosyjskiej agencji Sputnik w Baku. Wcześniej działalność Sputnika została w Azerbejdżanie zakazana.
Rosja. W Ługańsku i Doniecku doszło w nocy do serii wybuchów. Rosjanie informują o atakach ukraińskich dronów i rakiet Storm Shadow, a lokalne źródła donoszą o pożarach i zniszczeniach. Alarm ogłoszono także na Krymie, w obwodzie rostowskim i saratowskim.
Ukraina. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) poinformował, że zatwierdził przekazanie Ukrainie kolejnej transzy pomocy finansowej wartej 500 milionów dolarów, przeznaczonej na wsparcie budżetu państwa.
Ukraina. „Financial Times” zwraca uwagę, że w ukraińskim rządzie doszło do niepokojącej zmiany, która wskazuje na trudną sytuację Kijowa. Według gazety ukraińscy urzędnicy apelują za zamkniętymi drzwiami do swoich zachodnich rozmówców o znalezienie rozwiązania, które umożliwi porozumienie w sprawie zawieszenia broni w wojnie Moskwy z Kijowem. Komentator zauważył, że rok bądź dwa lata temu byłoby to postrzegane jako postawa defetystyczna. Informację w Polsce podała Interia.
Węgry/Serbia. Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto spotkał się z szefem MSZ Serbii Marko Djuriciem. Peter Szijjarto powiedział: „Bruksela nie boi się już stosować surowych metod i jasne jest, że podejmowane są próby zastąpienia rządów Europy Środkowej i Wschodniej, które dbają o interesy swoich narodów”. Dodał również, że „era niebezpieczeństw uczyniła więzi między Węgrami a Serbią jeszcze ważniejszymi, a interesy narodowe obu krajów nakazują, aby ich suwerenne rządy jeszcze bardziej zintensyfikowały współpracę”. Z kolei że oba państwa „znajdują się po słusznej stronie historii; po stronie obrony demokracji”. Szef MSZ Serbii Marko Djurić powiedział, że oba państwa „znajdują się po słusznej stronie historii; po stronie obrony demokracji”.
Serbia. Serbska policja w poniedziałek usunęła liczne barykady i blokady w Belgradzie, które powstały po odrzuceniu przez rząd postulatu rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych. Kilka partii opozycyjnych, odpowiadając na apel studentów, ogłosiło bojkot parlamentu, a studenci wzywają do masowych strajków. Rozpoczynają się protesty również w mniejszych miejscowościach.
Serbia. Dr Jerzy Kwaśnik stwierdził: „Obserwujemy właśnie próbę obalenia legalnego rządu w Serbii. Oczywistością jest to, że za tym stoją środowiska dążące do umocnienia roli superpaństwa brukselskiego, stronnicy wojny i propagatorzy idei sorosowskich. Nie jest przypadkiem to, że równocześnie tęczowa parada w Budapeszcie została wykorzystana do uderzenia w orbanowski rząd. Należy również zwrócić uwagę na naciski na rząd na Słowacji. Uważam, ze właśnie obserwujemy poczatek próby obalenia rządu w Serbii, i osłabienia przed obaleniem rządów na Słowacji i na Węgrzech. Takie działania ruszyły również na Kaukazie. Idzie o zamontowanie w tych krajach rządów uległych polityce Brukseli i Kijowa”.
Słowacja. Szef MSZ Słowacji Juraj Blanar zaproponował powrót do dialogu z Rosją. Juraj Blanar powiedział: „Powróćmy do szanowania prawa międzynarodowego i szukajmy sposobów komunikowania się z Federacją Rosyjską. Może nawet wybaczmy wszystko, co się stało”. Słowa te powszechnie skrytykowano na Ukrainie. Szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha napisał: „Naiwnością jest oczekiwać, że przestępca opamięta się, jeśli zbrodnia będzie mu wybaczona, a nie zostanie za nią ukarany. Rosja uderzy również w drugi policzek. A ci, którzy nie stracili nikogo w tej wojnie, nie mają prawa wypowiadać takich stwierdzeń”.
Niemcy. Szef MSZ Niemiec Johann Wadephul przybył z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa, której celem jest zapewnienie Ukrainy, że „Niemcy i Europa nie pozostawią jej samej w wojnie z Rosją„. Wadephul obiecał Ukrainie niezawodne środki do walki z Rosją.
Niemcy. Szef MSZ Niemiec Johann Wadephul oraz szef resortu obrony Boris Pistorius wysłali wspólny list do partnerów z UE, wzywając do przekazania Ukrainie dodatkowych systemów obrony powietrznej. Ukraina liczy nie tylko na dostawy i dodatkowe pieniądze, ale także na wsparcie w budowie własnych zdolności produkcyjnych w zakresie obrony powietrznej.
Niemcy. Coraz więcej emigrantów. Pod koniec 2024 roku w Niemczech było więcej osób ubiegających się o ochronę międzynarodową niż w roku poprzednim – wynika z najnowszych statystyk. Pod koniec 2024 roku w Niemczech mieszkało około 3,3 miliona osób ubiegających się o ochronę międzynarodową. To wzrost o ponad 4% porównując z rokiem poprzednim. Do Niemiec przybyło 1 000 000 Ukraińców, 713 000 Syryjczyków, 348 000 Afgańczyków, 277 000 Afrykańczyków (różne państwa), 190 000 Irakijczyków, 157 000 Turków. Przybyło również sporo Wenezuelczyków.
Izrael. Co najmniej 74 osoby zginęły w izraelskich atakach na Strefę Gazy – przekazała agencja Associated Press, powołując się na relacje świadków oraz źródła medyczne. 30 osób to ofiary nalotu, jaki armia izraelska dokonała na nadmorską kawiarnię w mieście Gaza. Wojskowi z Izraela przekonują, że atak był wymierzony w Hamas.
Iran. Rzecznik ministra sprawiedliwości Iranu Asgar Dżahangir powiedział: „W czasie wojny 12-dniowej, prowadzonej przez reżim syjonistyczny przeciw naszemu państwu, zidentyfikowano 935 męczenników”. Podczas izraelskiej agresji zginęły, według strony irańskiej, 132 kobiety i 38 dzieci.
Iran. Ambasador Iranu przy ONZ Amir Said Irawani, zadeklarował, że jego kraj „nigdy nie przestanie wzbogacać uranu”. Dyplomata powiedział w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS, że Teheran ma do tego „niezbywalne prawo” jako państwo-strona traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).
Syria. Prezydent USA Donald Trump podpisał dekret znoszący większość sankcji na Syrię. Decyzja ma „wesprzeć kraj w odbudowie i stabilizacji”. Nadal w mocy pozostają jednak restrykcje wobec osób powiązanych z obalonym prezydentem Syrii Baszszarem al-Asadem.
Chiny. Chińska Spółka Zijin Mining ogłosiła zakup projektu kopalni złota Raygorodok w Kazachstanie za 1,2 miliarda dolarów. To największa transakcja firmy od sześciu lat i ważny krok w jej globalnej ekspansji wydobywczej Chin.
Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (KRLD). Ja informuje ekspert d/s wojskowości Krzysztof Podgórski: „Północni Koreańczycy nie ukrywają swojego zaangażowania militarnego w operacji wyparcia wojsk ukraińskich terytorium Rosji – obwodu kurskiego. W rocznicę podpisania traktatu sojuszniczego Rosji i Północnej Korei zorganizowali uroczystość, gdzie w podniosłej oprawie muzycznej pokazano szereg zdjęć żołnierzy i oficerów Północnej Korei z działań wojennych,. Nie ukrywano strat, opłakiwano poległych”. W uroczystościach wziął udział przywódca KRLD Kim Dzong Un.
Republika Namibii. W wieku 63 lat zmarł niemiecki książę Harald von Hohenzollern. Książe był nazywany cesarzem diamentów.
Egipt. Władze Egiptu postanowiły wybudować na pustyni supernowoczesne miasto. New Administrative Capital, czyli Nowa Stolica Administracyjna Egiptu została zaplanowana na środku pustyni, a dokładniej 45 km na wschód od Kairu. Co ciekawe, inwestycja rozpoczęła się od zera, a na miejscu nie było żadnych elementów miejskiej architektury. Projekt, zapoczątkowany w 2015 roku przez prezydenta Abdela Fattaha al-Sisiego, ma w zamierzeniu nie tylko odciążyć zatłoczony i przeludniony Kair, ale również stać się symbolem odnowy narodowej, gospodarczej ekspansji, ekologii oraz egipskiej nowoczesności.
pp, da, sw