ŚwiatWęgry i Słowacja przemawiają głosem pokoju

Redakcja2 miesiące temu
Wspomoz Fundacje

Węgry będą kontynuować pokojową politykę i cieszą się, że Słowacja również przemawia głosem pokoju – powiedział premier Viktor Orbán po przyjęciu w poniedziałek 11 marca w klasztorze Karmelitów przewodniczącego słowackiego parlamentu Petera Pellegriniego.

W oświadczeniu prasowym wydanym po spotkaniu, odnosząc się do wojny rosyjsko-ukraińskiej, premier powiedział, że Węgrzy z niepokojem obserwują to, co się dzieje: setki tysięcy ludzi umiera, zostaje wdowami, a setki tysięcy dzieci zostaje sierotami. Nie widzimy, gdzie jest koniec tej wojny – dodał.

Orbán stwierdził, że dziś najważniejszy jest pokój, tymczasem cała Europa mówi językiem wojny. Podkreślił, że bardzo się cieszy, że oprócz Węgier głosem pokoju przemawia także Słowacja. Zaznaczył, że zapewnił swojego rozmówcę, że będzie trzymał się polityki pokojowej na Węgrzech i zaznaczył, że chciałby, aby mogły one współpracować na rzecz pokoju.

„Żyjemy w epoce zagrożenia, a stosunki dobrosąsiedzkie stają się cenniejsze” – podkreślił, obiecując, że Węgry nadal będą robić wszystko, co w ich mocy, aby mieć w Słowacji dobrego sąsiada.

Powiedział, że na spotkaniu z przewodniczącym słowackiego parlamentu rozmawiano też o suwerenności, gdyż Bruksela chce odebrać państwom członkowskim prawo weta w niektórych kwestiach – w tym w polityce zagranicznej. Podkreślił, że oba państwa uważają suwerenność za jedną z najważniejszych kwestii.

Orban podziękował Słowacji za pomoc w ochronie południowej granicy Węgier i przypomniał, że słowaccy policjanci zostali wysłani na Węgry. „Dzisiaj dziesiątki lub setki tysięcy migrantów wszelkiego rodzaju nie przemieszczają się w sposób niekontrolowany po Europie Środkowej, ponieważ otrzymaliśmy pomoc w ochronie naszych południowych granic” – powiedział. Przypomniał też, że oba kraje „walczyły razem” przeciwko przymusowi przyjmowania imigrantów.

Orban dodał, że wolność energetyczna jest równie ważna dla Węgier i Słowacji, dlatego współpracują one także w kwestii energetyki, w tym inwestycji w energetykę jądrową. Premier podziękował gościowi ze Słowacji za to, że od 2010 roku udało się otworzyć 18 nowych przejść granicznych wzdłuż wspólnej granicy słowacko-węgierskiej. Przypomniał, że jako premier współpracował z Peterem Pellegrinim, a w okresie wspólnych rządów „zmniejszył się dystans między dwoma narodami”, umocniła się przyjaźń i znaleziono punkty wspólne, na których można było budować wspólne dobrosąsiedzkie stosunki.

za: Magyar Hirlap

 

Redakcja