GospodarkaInflacja w Rosji – 4%

Redakcja1 rok temu
Wspomoz Fundacje

Na spotkaniu z Rosyjskim Związkiem Przemysłowców i Przedsiębiorców Władimir Putin podsumował stan rosyjskiej gospodarki po roku obowiązywania najostrzejszych w dziejach najnowszych sankcji wprowadzonych przez tzw. Zachód po rozpoczęciu obecnej fazy wojny na Ukrainie.

Rosyjski przywódca wskazał też nowe kierunki rozwoju gospodarczego, które wspierać mają w nadchodzących latach tamtejsze władze.

Inflacja wielokrotnie niższa od polskiej

Według oficjalnych danych, inflacja w Rosji w marcu w ujęciu rocznym wyniosła 4%. Oczywiście, to wartość wielokrotnie niższa od tego samego wskaźnika na tzw. Zachodzie.

Jak twierdzi Władimir Putin, na kwiecień prognozowany jest wzrost obrotów na rosyjskim rynku detalicznym o 5%. Jest to możliwe dzięki niewielkiej inflacji, stabilności rynku pracy oraz konsekwentnemu wzrostowi płac.

Kto pod kimś dołki kopie…

Rosyjski prezydent poinformował, że udało się zastąpienie zablokowanych dla firm rosyjskich rynków zachodnich rynkami innych krajów, nie odgradzających się od partnerów rosyjskich żadnymi sankcjami. W 2022 roku obroty w handlu zagranicznym wzrosły o 8% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja gospodarcza w szeregu krajów tzw. Zachodu. Putin zacytował w tym kontekście przysłowie – „kto pod kimś dołki kopie, ten sam w nie wpada”. Już wcześniej wielu ekspertów zwracało uwagę na fakt nieoczekiwanie wysokiej odporności rosyjskiej gospodarki na naciski i presje zewnętrzne.

Odpowiedzialny biznes

Według Putina, rosyjska gospodarka przechodzi do nowego modelu. Wprowadzane zmiany mają charakter jakościowy i fundamentalny, choć raczej ewolucyjny i reaktywny.

Działalność gospodarcza ma opierać się na porzuceniu dotychczasowego schematu, według którego duża część rosyjskiego PKB wywożona była do rajów podatkowych i niewiele myślano o inwestycjach w samej Rosji. Zdaniem rosyjskiego przywódcy, nadszedł czas na biznes odpowiedzialny, który swoje nadwyżki inwestować będzie w obiekty infrastruktury publicznej i projekty społeczne, przede wszystkim na szczeblu lokalnym i regionalnym.

MP

Redakcja