OpinieW Polsce mniej wolności mediów

Wspomoz Fundacje

Polska spadła na 66 miejsce w dorocznym rankingu wolności prasy przygotowanym przez Reporterów Bez Granic. Na przekór nazwie, ranking ten obejmuje de facto wszystkie media i jest uznawany za reprezentatywny.

Nie zawsze zajmowaliśmy w tym zestawieniu miejsce w siódmej dziesiątce. Do 2015 roku Polska utrzymywała się w okolicach 20 miejsca. W 2013 roku była 22., w 2014 roku – 19., a rok później – 18. Potem nastąpiły duże spadki. Obecnie zajmujemy miejsce 66 tuż za Ghaną, Papuą Nową Gwineą i Mauritiusem.

Rzecz jasna jest to wynik za rok 2021. Zatem sprzed wprowadzenia przez władzę cenzury internetu. Tymczasem z tygodnia na tydzień jest gorzej. Blokowany jest nie tylko dostęp do mediów rosyjskich ale i do polskich, w tym do najstarszego polskiego tygodnika „Myśl Polska”. W ostatnich dniach do listy mediów cenzurowanych przez rząd dołączyła internetowa telewizja wRealu24. A to zapewne nie koniec.

Możemy te informacje zbyć ironicznym komentarzem albo zignorować. Byłby to jednak poważny błąd. Bowiem na naszych oczach Polska, z demokracji (choć niedoskonałej) transformowana jest w kierunku ponurego autorytaryzmu. Najpierw zdemolowano prawo i instytucje demokratyczne. Obecnie kneblowanie są nieprzychylne władzy media. W następnej kolejności rozpoczną się szykany wobec opozycjonistów. Później będzie wyłącznie gorzej…

Tworzący groteskową grupę rekonstrukcyjną sanacji pisowscy aparatczycy zdają się być zdeterminowani doprowadzić swoje dzieło do końca. Jeśli w porę nie zatrzymamy tego szaleństwa będzie to koniec nader dla nas wszystkich przykry.

Przemysław Piasta

Przemysław Piasta

Historyk i przedsiębiorca. Prezes Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego. Autor wielu publikacji popularnych i naukowych.