variaAndrzej Gwiazda chce więcej pieniędzy

Wspomoz Fundacje

Ikona Solidarności i legenda styropianowego ethosu, Andrzej Gwiazda postanowił zmonetyzować swoje cierpienia doznane za zeszłego, słusznie minionego systemu. Za swoje aresztowanie w latach 1982-1984 domaga się łącznie ponad 3,5 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania. W piątek (18.02.2022) Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie przesłuchał 86-letniego działacza antykomunistycznej opozycji.

Przypominamy, że Andrzejowi Gwieździe przyznano niedawno zadośćuczynienie i odszkodowanie za ponad rok internowania. W grudniu ubiegłego roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku prawomocnie uznał, że należy mu się kwota 400 tys. zł. To był jednak jedynie ułamek z żądanej przez Gwiazdę wówczas kwoty 2 milionów złotych.

„Fakt, że mimo upływu 40 lat ta krzywda do dzisiaj nie została naprawiona, pozostawiam bez komentarza i do oceny własnej” – stwierdziła pełnomocnik Gwiazdy mec. Anna Bufnal.
Jak widać bohaterstwo wcale nie jest bezcenne. Przeciwnie, jego koszt można bardzo precyzyjnie wyliczyć. Pytanie: czy stać nas na bohaterów takich jak Gwiazda i jemu podobni?

Warto też przypomnieć, że styropianowi herosi nie są pierwszymi, którym przydarzyła się przykra przypadka odsiadki. Jednak np. Romanowi Dmowskiemu czy nawet Józefowi Piłsudskiemu przez myśl nie przyszło by swoje krzywdy, doznane podczas walki o niepodległość Polski, potraktować w sposób stricte merkantylny. Cóż, to był po prostu inny format ludzi. Pewnie również inny format czasów…

Przemysław Piasta

 

fot. wikimedia commons

Przemysław Piasta

Historyk i przedsiębiorca. Prezes Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego. Autor wielu publikacji popularnych i naukowych.