AktualnościNie żyje Józef Zapędzki (1929-2022)

Redakcja2 lata temu
Wspomoz Fundacje

Nie żyje Józef Zapędzki (1929-2022), wybitny przedstawiciel polskiego strzelectwa sportowego, dwukrotny mistrz olimpijski, podpułkownik Wojska Polskiego. W Ludowym Wojsku Polskim od 1951. Pięciokrotny olimpijczyk (1964-1980 – Tokio, Meksyk, Monachium, Montreal, Moskwa). Mistrz Europy oraz wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy.

Największe sukcesy osiągnął na olimpiadzie w Meksyku (złoty medal, pistolet szybkostrzelny, dystans 25 m) oraz w Monachium (złoty medal w tej samej konkurencji). Mistrzostwo olimpijskie w Monachium miało dla niego szczególne znaczenie. Po pierwsze – w KL Dachau poniósł śmierć ojciec Zapędzkiego, po drugie – konkurs odbywał się 1 września 1972 w 33 rocznicę wybuchu wojny, a Zapędzki był oficerem Wojska Polskiego. W filmie poświęconym historii sportu polskiego, Zapędzki podkreśla jak istotne znaczenie miał dla niego występ w Monachium właśnie 1 września, widać, że przeżywa ten występ emocjonalnie nawet po 40 latach od startu. Scena ta pokazuje nie tylko patriotyzm Zapędzkiego, ale i szerzej, w jaki sposób myśleli Polacy, w tym polscy sportowcy w tamtych czasach.

Należałoby to wspomnienie Zapędzkiego zadedykować historycznym troglodytom twierdzącym, że Polski nie było, a LWP nie było wojskiem polskim. Cześć Jego pamięci!

(red)

Redakcja