AktualnościWładze DRL rozpoczynają masową ewakuację ludności cywilnej do Rosji

Redakcja2 lata temu
Wspomoz Fundacje

Jak donoszą agnacje prasowe, władze nieuznawanej międzynarodowo Donieckiej Republiki Ludowej rozpoczęły akcje masowej ewakuacji ludności cywilnej na terytorium Federacji Rosyjskiej. Ewakuacja jest odpowiedzią na wzmagające się zagrożenie militarne za estrony wojsk Ukraińskich.

„W ostatnich miesiącach obserwujemy z dnia na dzień wzrost liczby personelu wojskowego i śmiercionośnej broni przez Ukrainę, w tym wielowyrzutniowych systemów rakietowych (…) na całej linii kontaktu. – czytamy w oświadczeniu władz DRL. – Dziś ich broń jest wycelowana w cywilów, w nas i nasze dzieci. Siły zbrojne wroga są w formacjach bojowych i są gotowe do siłowego zdobycia Donbasu.”

Trwa ewakuacja ludności cywilnej

„Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wkrótce wyda wojsku rozkaz przejścia do ofensywy, realizacji planu inwazji na terytorium Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Apeluję do wszystkich mieszkańców naszego państwa. Siły zbrojne Donieckiej Republiki Ludowej, mające doświadczenie w prowadzeniu działań wojennych, są w stałej gotowości bojowej, w pełni zdolne do ochrony ludności cywilnej i infrastruktury. Niemniej jednak, gdy nieprzyjaciel ostrzeliwuje osady, życie i zdrowie naszych obywateli może być zagrożone.
Dlatego od dziś, 18 lutego, organizowany jest masowy scentralizowany wyjazd ludności do Federacji Rosyjskiej. Ewakuacji podlegają przede wszystkim kobiety, dzieci i osoby starsze.

Uprzejmie prosimy o wysłuchanie i podjęcie właściwej decyzji.”

Dienis Puszylin

Dramatyczne oświadczenie podpisał przywódca DRL, Dienis Puszylin. Według informacji uzyskanych przez naszą redakcję podobne kroki podjęły władze nieuznawanej międzynarodowo Ługańskiej Republiki Ludowej.

 

aktualizacja 17.29

Jak donoszą źródła po stronie donieckiej, ukraińscy dywersanci chcieli wysadzić zbiorniki z chlorem i amoniakiem w Gorłowce. Doszlo do wymiany ognia na sktoek której dwóch dywersantów poniosło śmierć na miejscu.

 

aktualizacja 17.33
W Doniecku przy siedzibie władz doszło do eksplozji samochodu.

(red.)

Redakcja