HistoriaUncategorizedOdradza się 1 Dywizja Piechoty im. Kościuszki

Red.2 lata temu
Wspomoz Fundacje

Środowisko skupione wokół Stowarzyszenia „KURSK” prowadzonego od lat przez Jerzego Tyca powołało do życia Fundację „1 dywizja piechoty im. Tadeusza Kościuszki – Odrodzenie„. To ciekawa i godna uwagi inicjatywa.

Jerzy Tyc wręcza pamiątkową książeczkę wojskową.


Działanie „KURSKA” są w Polsce znane od lat. Wspiera on samorządy w zakresie opieki nad miejscami pamięci różnych formacji wojskowych. Zajmuje się wolontariatem na cmentarzach wojennych na terenie całej Polski. Remontuje pomniki, groby, cmentarze. Często te, o których prawie wszyscy zapomnieli. Wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem (PCK) zajmuje się również poszukiwaniem miejsc pochówku żołnierzy polskich i radzieckich poległych w czasie wojny.

Tym razem „KURSK” poszedł znacznie dalej. Postanowił ocalić historycznie a dla nas Polaków ważne miejsce – sztab dowództwa 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki znajdujący się w Sielcach na terenie Federacji Rosyjskiej. W tym celu właśnie założono Fundację. Głównym jej celem jest stworzenie „SZTABU PAMIĘCI POLSKIEJ”. To inicjatywa imponująca swoim rozmachem. Prace obejmują wyremontowanie i dalsze użytkowanie budynku w Sielcach. Ten potężny plan inicjuje mniejsze projekty dotyczące historii polskich wojsk sformowanych na terenie Związku Radzieckiego. Jerzemu Tycowi udało się uzyskać zwolenia od Ministra Obrony Federacji Rosyjskiej. Dzięki temu mógł rozpocząć tworzenie w ośrodka historyczno-kulturalnego na bazie wyremontowanego w przyszłości sztabu. Sam budynek otrzymał statut pomnika „Polsko- Radzieckiego Braterstwa Broni”. W materiałach „KURSKA” czytamy między innymi: „W 1943 roku władze Związku Radzieckiego umożliwiły sformowanie 1 Polskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, będącej zalążkiem Wojska Polskiego, które pod koniec wojny osiągnęło liczebność dwóch armii i miało znaczący wpływ na wyzwolenie Polski i zdobycie Berlina. Po 78 latach rosyjskie władze ponownie podały rękę polskim patriotom! Ministerstwo Obrony FR wydało zgodę na zrealizowanie przez stowarzyszenie KURSK projektu zakładającego ocalenie sztabu „kościuszkowców” w Sielcach nad Oką! Szacunek jaki okazują Rosjanie polskim działaczom został wywalczony przez Żołnierza Polskiego ramię w ramię z Żołnierzem Radzieckim bijącego niemieckiego okupanta.”W celu usprawnienia działań i propagowania tej idei powołano właśnie Fundację „1 dywizja piechoty im. Tadeusza Kościuszki – Odrodzenie”. Najważniejszym jej zdaniem jest skupianie w „rodzinie kościuszkowskiej” krewnych żołnierzy służących podczas II wojny światowej w Wojsku Polskim oraz osób walczących o Ich pamięć. Symbolicznie potomkowie „kościuszkowców” odbudowują 1 dywizja im. Tadeusza Kościuszki. To ważna inicjatywa i warto wszystkich zachęcać by ją wspierali. Inicjatywa jest skierowana dla potomków „kościuszkowców” nie tylko z Polski ale również z innych krajów. W projekcie uczestniczą między innymi osoby z Rosji, Białorusi, Ukrainy czy Kazachstanu. Fundacja, której przyświeca hasło „nie dzielić krwi żołnierskiej” nie zamyka się na nikogo – zaprasza w swoje szeregi również osoby zaangażowane w krzewienie wiedzy o tych Polakach co szli wyzwalać nasz kraj od Wschodu.

Uczestnikiem projektu Odrodzenie jest między innymi pułkownik Wojska Polskiego Sławomir Majszak. Sam tak opisuje miejsce jest w sztabie „Dziadek , oficer Legionów Piłsudskiego. Wywieziony z całą rodzinę na Sybir. Mój ojciec Albin Majszak z Syberii doszedł do Sielc. Po szkoleniu i przysiędze objął stanowisko d- ca drużyny moździerzy. Uczestnik szlaku bojowego Lenino, Warszawa, Wał pomorski, Kołobrzeg i uczestnik Szturmu Berlina /ranny przez snajpera/.Po wojnie pozostał w 1WDZ do końca służby, 37 lat wysługi, podpułkownik. Moja wojskowa historia przebiegała zgodnie z poleceniem ojca! Po szkole oficerskiej, jako jedyny na promocji w żółtym otoku, dostałem przydział do 1 Pułk Zmech, tak samo jak mój ociec w Wesołej. Kolejny przydział służbowy to sztab 1WDZ do Legionowa a później do Instytucji Centralnych MON. Jestem absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończyłem z wyróżnieniem, podobnie jak WOSS. Z WP ze względy na stan zdrowia przeszedłem na rentę wojskową. W cywilu: pracownik UdsK i OR, członek Sejmowej Komisji ds bezpieczeństwa, dyrektor Stowarzyszenia Gmin Mazowieckich /326 gmin/, które nadało w imieniu Mazowsza Tytuł Honorowego Obywatela Mazowsza papieżowi Janowi Pawłowi II. Osobiście przekazałem tę informacje papieżowi podczas audiencji generalnej w Watykanie. Potem obejmowałem różne stanowiska kierownicze w samorządzie. Napisałem także kilka książek o samorządzie. Od 2004 Prezes Stowarzyszenia Pamięci Gen. Z Berlinga i jego Żołnierzy”

Z kolei Przemysław Bierna jest przykładem uczestnika, który nie jest potomkiem żołnierza walczącego w tej dywizji ale udział w projekcie daje mu wielkie możliwości w rozwijaniu pasji jaka jest badanie naszej historii.

Osoby zgłaszające się do projektu będą odbudowywać tę dywizję na zasadach rekonstrukcji historycznej. Każdy otrzymuje swój przydział oraz historyczną książeczkę wojskową. Tak właśnie powstaje „rodzina kościuszkowska”, która będzie miała duże możliwości kultywowania pamięci o swoich przodkach poprzez opiekę nad ich cmentarzami i pomnikami, badanie losów poszczególnych żołnierzy, wydawanie książek, broszur oraz organizowanie konferencji, wystaw, zjazdów czy prezentacji. Każdy uczestnik projektu ma prawo zgłaszać inicjatywy ukierunkowane na ocalenie pamięci o polskim żołnierzu – wyzwolicielu Polski.

Generał Zygmunt Berling i pułkownik Zdzisław Ciesiołkiewicz.


Pamięć jest ważna. Szczególnie dzisiaj gdy pewne środowiska chcą przemilczeć ofiarę krwi tych co szli od Wschodu. Na przełomie lat 40 i 50-tych, haniebnie przemilczano walkę wielu żołnierzy walczących z niemieckim okupantem. To było stopniowo naprawiane w okresie Polski Ludowej. Dzisiaj mamy recydywę tych działań ze strony hunwejbinów styropianu i propagandowych historyków. Stoją za tym często ludzie wywodzący się z tego samego kręgu politycznego. Obowiązkiem Polaka jest pamięć o przodkach, który przelewali krew za naszą wolność. Projekt Fundacji „1 dywizja piechoty im. Tadeusza Kościuszki – Odrodzenie” jest ważną i godną popierania inicjatywą.

ŁMJ.

Red.