AktualnościPolitykaŚwiatUncategorizedLe Pen pożycza pieniądze na Węgrzech.

Red.2 lata temu
Wspomoz Fundacje

Jak informuje radio RTL, liderce Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen udało się uzyskać 10,6 mln euro pożyczki z węgierskiego banku po kilku miesiącach poszukiwań instytucji, która zapewni jej środki na swoją kampanię. Wcześniej Le Pen spotykała się z odmową na uzyskanie kredytu we Francji. Tymczasowy przewodniczący jej partii Jordan Bardella wspominał, że pożyczki, udzielił więc jeden z „banków europejskich”. Nie wiadomo jednak o który z węgierskich banków chodzi, ponieważ jego nazwa jest ukrywana ze względu na „klauzulę poufności”. Nie wiadomo też, czy w sprawę zaangażowany był bezpośrednio premier Węgier Viktor Orban.

RTL podkreśla jednak, że relacje między kandydatką ZN a premierem Orbanem są wyjątkowo dobre, a podczas ostatniej wizyty w Budapeszcie Le Pen została przyjęta „ze wszystkimi honorami”. W ostatni weekend obaj politycy spotkali się w Madrycie na szczycie europejskich konserwatystów. Wówczas Orban ponownie wyraził swoje poparcie dla kandydatury Le Pen.

We Francji kampanie wyborcze mogą być finansowane ze składek członkowskich i darowizn od osób prywatnych w limicie 4,6 tys. euro na darczyńcę, co czyni kredyty istotnymi dla finansowania kampanii. Po wyborach kandydaci i ich partie mogą odzyskać część pieniędzy. Kandydaci, którzy dotrą do drugiej tury otrzymują zwrot 47,5 proc. limitu wydatków ustanowionego w dekrecie. W 2017 r. kwota ta wyniosła 10,7 mln euro – o czym informuje – euractiv.pl

Marine Le Pen jest kandydatką w nadchodzących wyborach prezydenckich we Francji – pierwszą turę głosowania zaplanowano na 10 kwietnia. Najnowszy sondaż przeprowadzony przez pracownię Elabe daje jej 16,5 proc. poparcia wobec 25 proc. dla Emmanuela Macrona, 16 proc. dla Valerie Pécresse i 12,5 proc. dla Erica Zemmoura.

Red.