OpinieW rocznicę wyzwolenia Poznania

Wspomoz Fundacje

Dziś 23 lutego, niegdyś rocznica wyzwolenia Poznania. Na szczęście „historycy” z IPN wyjaśnili nam wszystkim, że 23.02.1945 roku w zasadzie nic się nie stało. Jedną okupację zastąpiła druga, nawet znacznie gorsza.

Niestety nie mogę „kupić” tej opowiastki. Po pierwsze dlatego, że jestem historykiem po drugie dlatego, że jestem poznaniakiem, jak to mawiają, „z dziada pradziada”. Zarówno z dostępnych źródeł i opracowań historycznych, jak i z rodzinnych opowieści znam tą „lżejszą” okupację. Wiem, że „rasa panów” nie patyczkowała się z podludźmi. Na skutek działań bezpośrednich Niemców (tak Niemców, nie żadnych hitlerowców) życie straciły dziesiątki tysięcy Wielkopolan, w tym brat mojej babci, Stefan Molik. Wysiedlani, torturowani, mordowani, bezlitośnie tępieni.

Potem przyszli sowieci. Nie byli aniołami. Nie przynieśli nam upragnionej wolności. Ale ocalili nas. Jeszcze w czasie walk o Poznań szkoły wznowiły nauczanie w języku polskim. Skończył się koszmar „Kraju Warty”. Wróciła Polska, zapewne inna niż ta wymarzona przez naszych dziadków i pradziadków, czasami pewnie rozczarowująca. Jednak Polska.

Dlatego dziś, warto pochylić głowę nad tymi, którzy zginęli, by mogli przeżyć nasi przodkowie. Byśmy mogli żyć i my.

PS. Na poznańskim Łazarzu znajduje się skromny pomnik upamiętniający powrót polskiej szkoły w lutym 1945 roku. Okolicznościowy napis głosi „W tej szkole w dniu 12 II 1945 r. rozpoczęto naukę, gdy trwały jeszcze walki o wyzwolenie Poznania spod okupacji hitlerowskiej.”. Aż dziw bierze, że siepacze z IPN-u jeszcze nie wpadli na pomysł by ten pomnik „zdekomunizować”. Niezależnie od tego czy zniszczą kolejny ślad historii czy też nie, bilans ich działań jest jednoznaczny. Jeśli by kiedyś kapryśny los dał nam decydować o kierunkach naszego państwa* niech wiedzą, że nie będzie tu dla nich miejsca. To nie groźba. To obietnica.

*szansa na to zdarzenie jest tak mała, że możliwa do pominięcia w modelach teoretycznych.

 

Przemysław Piasta

Przemysław Piasta

Historyk i przedsiębiorca. Prezes Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego. Autor wielu publikacji popularnych i naukowych.