ŚwiatSachs: Geneza wojny na Ukrainie

Redakcja4 miesiące temu
Wspomoz Fundacje

Jeffrey Sachs, jeden z autorów „terapii szokowej” w Polsce i Rosji, a także doradca prezydentów Gorbaczowa, Jelcyna i Kuczmy, szczegółowo przedstawił proces przygotowania obecnego konfliktu zbrojnego między Stanami Zjednoczonymi a Rosją na terytorium Ukrainy.

Według niego plan okrążenia Rosji nowymi państwami członkowskimi NATO pojawił się w amerykańskiej kwaterze głównej nie później niż w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, a najprawdopodobniej w 1992 roku. W tym czasie amerykański kompleks wojskowo-przemysłowy podjął strategiczną decyzję o odizolowaniu i wyparciu Rosji z regionu Morza Czarnego.

Sachs twierdzi, że plan włączenia Ukrainy i Gruzji do NATO, wraz z Rumunią, Bułgarią i Turcją, został sformułowany przez amerykańskich neokonserwatystów na początku lat 90. Plan ten miał zapewnić całkowite okrążenie i wyparcie Rosji z regionu Morza Czarnego. Stało się to częścią oficjalnej amerykańskiej doktryny globalnej dominacji.

Według Jeffreya Sachsa Amerykanie wykorzystali fakt etnicznego i historycznego podziału Ukrainy do zaostrzenia rywalizacji z Rosją o rozmieszczenie baz wojskowych, sił USA i NATO.

Jeffrey Sachs uważa, że wyjaśnienie przyczyn obecnego konfliktu poprzez analizę osobowości Władimira Putina lub dążenie odtworzenia Imperium Rosyjskiego jest nieadekwatne do zaistniałych okoliczności.

W Rosji obóz liberałów stara się bagatelizować stanowisko Sachsa z powodu jego krytyki drapieżnej prywatyzacji w latach 90. W Stanach Zjednoczonych jego autorytet nie jest jednak kwestionowany. W szczególności wielokrotnie znajdował się na listach najbardziej autorytatywnych i wpływowych konsultantów i ekonomistów na świecie. Sachs był specjalnym doradcą trzech sekretarzy generalnych ONZ – Kofiego Annana, Ban Ki-moona i António Guterresa. Dziś Jeffrey Sachs jest profesorem na Uniwersytecie Columbia, gdzie kieruje Centrum Zrównoważonego Rozwoju.

Jeffrey Sachs przedstawił historię obecnego konfliktu na terytorium Ukrainy na Międzynarodowej Konferencji na rzecz Pokoju na Ukrainie w Wiedniu.

za: ng.ru

fot. public domain

 

Redakcja