ŚwiatZełeński grozi Europie

Redakcja5 miesięcy temu
Wspomoz Fundacje

Podczas kolejnej edycji forum Jałtańskiej Strategii Europejskiej (Yalta European Strategy – YES) ukraiński prezydent tradycyjnie udzielał wywiadów czołowym mediom z tzw. Zachodu.

Jedną z rozmów z Wołodymyrem Zełeńskim przeprowadziła redaktor naczelna brytyjskiego tygodnika „The Economist”, uczestniczka spotkań grupy Bilderberg, Zanny Minton Beddoes.

Nie dla dyplomacji!

Zełeński opowiadał w wywiadzie, że jest przekonany o poparciu Donalda Trumpa dla Ukrainy w przypadku zwycięstwa wyborczego byłego amerykańskiego prezydenta w przyszłorocznych wyborach w Stanach Zjednoczonych. Podkreślał, że nie jest gotów do żadnych negocjacji z Moskwą, choć zauważył, że wojna zabiera życie kolejnych tysięcy Ukraińców.

Podobnie jak w poprzednich wypowiedziach, przekonywał, że zwycięstwem Kijowa będzie wyłącznie odzyskanie kontroli nad terytorium w kształcie z 1991 roku, z Krymem włącznie.

Szantaż Zełeńskiego

Szczególną uwagę zwraca jednak nowy element w tonie wypowiedzi byłego ukraińskiego komika. „Jeśli nie jesteście za Ukrainą, to znaczy, że jesteście za Rosją. Jeżeli nasi partnerzy nam nie pomogą, to znaczy, że pomogą zwyciężyć Rosji. To proste” – perorował Zełeński, kompletnie nie zostawiając miejsca na postawy neutralne w obecnym konflikcie.

Następnie przeszedł do gróźb pod adresem Europy. Jego zdaniem, do tej pory ukraińscy uchodźcy zachowywali się „godnie” i „okazywali wdzięczność” przyjmującym ich krajom europejskim. To się może jednak zmienić w przypadku rezygnacji lub ograniczenia wsparcia Kijowa przez kraje europejskie. „Trudno przewidzieć jak zareagują miliony ukraińskich uchodźców w krajach europejskich, jeśli ich kraj zostałby porzucony” – ostrzegł Zełeński. Jednocześnie wyraził dość osobliwy pogląd, jakoby również sami Europejczycy gotowi byli wystąpić przeciwko swym rządom w przypadku ich rezygnacji z pomocy Ukrainie.

AD

Redakcja