PolitykaPolskaGiertych wczorajszy, Giertych dzisiejszy

Redakcja7 miesięcy temu
Wspomoz Fundacje

W związku z nieco zaskakującym powrotem Romana Giertycha do krajowej polityki na listach lewicowo-liberalnej Koalicji Obywatelskiej, przypominamy wcześniejsze poglądy byłego lidera Młodzieży Wszechpolskiej i Ligii Polskich Rodzin.

Wszystkie poniższe cytaty pochodzą z książki „Kontrrewolucja Młodych” opublikowanej w roku 1994.

O kobietach i małżeństwie:

„Kobieta w domu. Taki winien być cel polityki państwa i zabiegów działaczy społecznych”.

„Żona w domu może stworzyć prawdziwy dom dla mężczyzny. Wszyscy mężczyźni za takim domem tęsknią. Wracając z pracy zawodowej kobieta najczęściej jest zmęczona i rozdrażniona, nie zawsze jest więc w stanie stworzyć ciepło tak potrzebne dla prawdziwego życia rodzinnego. Mężczyzna wracając z pracy też o wiele lepiej będzie traktował rodzinę, która jest prawdziwym domowym ogniskiem. Lepsze stosunki w rodzinie, gdzie matka pracuje w domu wynikają z naturalnych predyspozycji, jakimi mężczyzna i kobieta zostali obdarzeni. Żadne gadanie o wyzwoleniu kobiet, postępie itd. nie może zaprzeczyć faktom”.

„Małżeństwo ze swej natury i z mocy złożonej przysięgi ma charakter nierozerwalny. Jeżeli ktoś pragnie założyć związek rozrywany, to po co nazywać go małżeństwem?”

O Rosji i Ukrainie:

„Graniczymy obecnie z siedmioma państwami. Spośród tej siódemki trzy są w stanie zagrozić nam militarnie: Rosja, Niemcy i Ukraina. Spośród tej trójki tylko Rosja nie ma do nas pretensji terytorialnych. Już sam ten fakt wskazuje na to. że o rzeczywistym i trwałym sojuszu, który gwarantowałby naszą integralność terytorialną, możemy rozmawiać tylko z Rosją”.

„Powie ktoś, że przyjęcie koncepcji sojuszu z Rosją godzi w suwerenność Polski i naszą odrębność cywilizacyjną. Uważam, że tak nie jest. Sojusz rosyjsko-polski ma tę ogromną zaletę, że byłby korzystny dla obydwu stron. Polska uzyskała by w ten sposób bezpieczeństwo militarne, łatwy dostęp do wszystkich surowców, olbrzymi rynek zbytu, możliwości ekspansji ekonomicznej w oparciu o Rosję na kraje azjatyckie. Rosja natomiast uzyskałaby tak bardzo jej potrzebnego sojusznika w Europie. Sojusznik taki jest Rosji bardzo potrzebny, gdyż ma ona gigantyczne problemy z muzułmanami oraz musi liczyć się z groźbą konfliktu z Chinami. Nam Rosja cywilizacyjnie nie zagraża. To raczej ona będzie od nas czerpać duchowo i kulturalnie, jak już to nieraz miało miejsce w historii. Sądzę, że wizję sojuszu polsko-rosyjskiego można porównać do sojuszu, w jakim były przez czterdzieści lat Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.”

O Unii Europejskiej:

„Drugą koncepcją Europy jest idea Europy zjednoczonej we wszystkim. Europy zjednoczonej, która byłaby olbrzymim państwem, molochem, który uniformizowałby wszystkie tradycje. Europa bez tradycji, bez chrześcijaństwa, bez moralności, bez Ojczyzn”.

„Stany Zjednoczone Europy. Ta druga koncepcja jest lansowana głównie przez środowiska kosmopolityczne, nie posiadające poczucia przynależności do jakiejkolwiek Ojczyzny. Środowiska te popierane przez polityków amerykańskich znalazły w samej Europie wielkiego sprzymierzeńca – państwo niemieckie,które w takich Stanach Zjednoczonych Europy stanowiłoby ze względu na swój potencjał gospodarczy element dominujący”.

O Kościele:

„Ci, którzy nienawidzą Boga i Kościoła, nienawidzą również Polski. Dobrym przykładem jest tutaj obecny i przeszły stosunek do nas środowisk demoliberalnych czy protestanckich. Ci, którzy nienawidzą Polski, zwalczającą uderzają przede wszystkim w Kościół”.

„Kościół ma prawo do oceny postępowania polityków. Kościół ma również prawo potępiać za niemoralne prowadzenie polityki, za szkodliwe dla społeczeństwa działanie i za sprzeczność działań organów państwa z prawem Bożym”.

O zbrojeniach:

„Należałoby się zastanowić, czy nie byłoby właściwe, ażeby Polska posiadła broń atomową. Broń taką mają trzej nasi sąsiedzi – Rosja, Ukraina i Białoruś. Gdyby zakupić lub wyprodukować broń atomową. moglibyśmy się czuć rzeczywiście bezpiecznie, gdyż nikt nie odważy się zaatakować państwa dysponującego taką możliwością odwetu”.

„Polski przemysł zbrojeniowy winien być utrzymany i rozwijany, ażeby uzbrojenie wojska było głównie polskiej produkcji. Szczególnie istotne jest rozwijanie lotnictwa, które jest podstawową bronią na dzisiejszych arenach walk i w którym mamy dobre tradycje. Należy szukać również możliwości eksportowych dla broni, ale jedynie do tych państw, które gwarantują sprawiedliwe jej wykorzystanie”.

Ile dziś zostało z poglądów głoszonych niemal trzy dekady temu przez Romana Giertycha – nie wiadomo. Obserwując jednak jego publiczną aktywność możemy bez wahania postawić tezę, że niezbyt wiele. W tym kontekście zaskakująco aktualnie brzmią słowa samego Giertycha: „Nasze pokolenie jest pozbawione nadziei. Jesteśmy zmęczeni obłudą polityków, którzy ciągle mówią o reformach nie zmieniając niczego”. Niebywałą ironią jest to, że dziś mogłyby służyć opisaniu jego samego.

Przemysław Piasta

fot. public domain

Myśl Polska, nr 37-38 (10-17.09.2023)

Redakcja