GospodarkaPiasta: Przyszłość zaczęła się dzisiaj

Przemysław Piasta9 miesięcy temu
Wspomoz Fundacje

Szanowni Państwo, zaproponuję Wam mały eksperyment. W tym celu przeczytajcie klika poniższych akapitów:

„Kirgistan to kraj leżący w Azji Centralnej, który ma swoje własne wyzwania społeczne. Należą do nich m.in. ubóstwo, korupcja, niski poziom wykształcenia, a także problemy związane z rosnącą ilością ludności.

Jednym z największych problemów społecznych w Kirgistanie jest ubóstwo. Według danych na rok 2019, około 29% ludności żyje poniżej granicy ubóstwa. Częściowo wynika to z korupcji i nieefektywności rządu, które utrudniają inwestycje i rozwój gospodarczy.

Niski poziom wykształcenia jest kolejnym problemem społecznym w Kirgistanie. Około 20% społeczeństwa jest analfabetami, a większość dzieci i młodzieży nie ma dostępu do wysokiej jakości szkół. To powoduje, że wielu młodych ludzi ma trudności w znalezieniu pracy i poprawieniu swojego poziomu życia.

W Kirgistanie również występują problemy związane z rosnącą ilością ludności. Wzrost liczby ludności w kraju stawia pod presją zasoby naturalne i infrastrukturę, a także powoduje trudności w zapewnieniu podstawowych usług, takich jak ochrona zdrowia i edukacja.

Wszystkie te problemy społeczne stoją przed Kirgistanem i wymagają długoterminowych rozwiązań. Rząd i inne instytucje muszą działać razem, aby znaleźć skuteczne sposoby na walkę z ubóstwem, korupcją i innymi problemami, aby poprawić jakość życia mieszkańców Kirgistanu.”

Przyznajmy – tekst jak tekst, ani przesadnie urokliwy, ani przesadnie wnikliwy. W sam raz na poziomie przeciętnego szkolnego wypracowania. Inie byłoby pewnie w nim nic ciekawego, gdyby nie fakt, że został on od A do Z stworzony przez sztuczną inteligencję (AI). Korzystając z prostej, bezpłatnej aplikacji typu chatbot postawiłem pytanie o wyzwania społeczne Kirgistanu i w ciągu kilkunastu sekund otrzymałem przytoczoną wyżej odpowiedź. Daleką od doskonałości, ale wziąwszy pod uwagę prostotę i bezpłatność użytego przeze mnie narzędzia, zaskakująco wręcz zadowalającą.

Dziś AI jest zdolna do tworzenia animacji, muzyki, tekstów literackich, ba, nawet wierszy. Do czego będzie zdolna jutro? – tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. I nie pisze tego bynajmniej po to by straszyć Was buntem maszyn czy innymi apokaliptycznymi wizjami, choć wcale takowych nie lekceważę. Faktem jest jednak, że niespodziewanie przekroczyliśmy kolejny próg technologicznej rewolucji. Już nic nie będzie takie jak było wczesnej.

Wkrótce AI stanie się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Nie rozumiemy jeszcze związanych z tym implikacji. Musimy jednak przyjąć to jako pewnik, tak samo jak założenie, że sztuczna inteligencja uzyska z czasem samoświadomość. Ci z nas, zarówno jednostki, jak i społeczeństwa, które wyciągną właściwe wnioski z tych załorzeń i będą potrafiły dostosować się do realiów nowego świata staną się zwycięzcami transformacji. Ci którzy będą tkwić w przeszłości przegrają. Naszym wspólnym celem winno być znalezienie się w gronie tych pierwszych. I nie wolno zwlekać. Bowiem przyszłość zaczęła się dzisiaj.

Przemysław Piasta

Przemysław Piasta

Historyk i przedsiębiorca. Prezes Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego. Autor wielu publikacji popularnych i naukowych.