AktualnościB. Johnson: „Kiedy Polska jest zagrożona, Wielka Brytania zawsze jest gotowa pomóc”

Wspomoz Fundacje

W czwartek w Warszawie doszło do spotkania premiera RP Mateusza Morawieckiego i premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona. Podczas spotkania omówiono kwestie bezpieczeństwa w regionie „z uwzględnieniem działań Rosji wobec Ukrainy”.

Na wspólnej konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu premier Morawiecki dziękował Johnsonowi za zaangażowanie Wielkiej Brytanii w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO.

„Żyjemy w bardzo niespokojnych czasach i musimy dbać o nasze sojusze. Te kruche czasy tworzą dodatkowe wyzwania, które są dzisiaj między nami i Wielka Brytania dała wspaniały dowód solidarności z Ukrainą, Polską i całą wschodnią częścią NATO” – mówił Morawiecki.

Szef polskiego rządu wskazywał na rzekome zagorzenie ze strony Federacji Rosyjskiej i jej prezydenta. „Wielu polityków w Europie zostało wyrwanych z tej geopolitycznej drzemki. Z Borisem Johnsonem byliśmy jednymi z pierwszych, którzy wskazywali, że agresywne działania Putina mogą prowadzić do niebezpiecznych zdarzeń.” – mówił Morawiecki.
Johnson potwierdził, że w czwartek do Polski przybyło kolejnych stu brytyjskich żołnierzy, którzy dołączą do 350, który już są w naszym kraju. Pomimo to, zdaniem brytyjskiego premiera wciąż trwają działania dyplomatyczne w celu rozładowania napięcia na wschodzie Ukrainy.

„Polska i Wielka Brytania nie przyjmie świata, w którym jakiś wielki sąsiad może nękać albo atakować innego sąsiada. Nie zaakceptujemy, ponieważ uważamy, że każdy naród bez względu na to, gdzie żyje ma prawo do tego, by wybrać tego, kto nim rządzi i ma również prawo decydować do jakiej organizacji międzynarodowej pragnąłby wstąpić.” – mówił premier UK.

Boris Johnson stwierdził ponadto, że historia Polski w ostatnich stu latach pokazała, że zagrożenie wobec Polski tak naprawdę dotyczy „wszystkich”. „Kiedy Polska jest zagrożona, Wielka Brytania zawsze jest gotowa pomóc, podobnie jak Polska zawsze była i jest gotowa pomóc nam” – spointował brytyjski premier.

Widać na wyspach pamięć historyczna kształtuje się nieco inaczej niż nad Wisłą. Skoro zatem Wielka Brytania ma zamiar pomagać „jak zawsze” lepiej niech nie robi nic. Mając takich sojuszników jak Brytyjczycy nie potrzebujemy już wrogów.

PP

Przemysław Piasta

Historyk i przedsiębiorca. Prezes Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego. Autor wielu publikacji popularnych i naukowych.