RecenzjeW obronie Kardynała

Przemysław Piasta4 miesiące temu
Wspomoz Fundacje

Miałem wątpliwość czy warto wydawać książkę o Henryku Gulbinowiczu. Przede wszystkim dlatego, że temat pedofilii w Kościele z jednej strony budzi skrajne emocje wykluczające jakąkolwiek rozumną rozmowę, z drugiej zaś wykorzystywany jest cynicznie przez naszych przeciwników do dalszej dekonstrukcji świata tradycyjnych wartości.

Jednak postać autora – Petera Rainy gwarantuje w tym przypadku rzetelny warsztat badawczy i uczciwe zajęcie się tym trudnym tematem. Henryk Gulbinowicz nie wzbudzał mojego entuzjazmu jako duchowny, hierarcha i polityk (nie oszukujmy się, każdy biskup musi po części nim być). Ideowo i mentalnie wspierał obóz polityczny całkowicie mi obcy, na wielu płaszczyznach szkodliwy dla sprawy narodowej. Niezależenie jednak od ścieżki jaką obrał zasłużył jednak na uczciwy osąd. Nie na sąd kapturowy, który go spotkał. Nawet pomimo wagi zarzutów, które zostały mu postawione, a może nawet szczególnie ze względu na nie.

Jest jeszcze jeden aspekt. Brak transparentności w tego typu sprawach przynosi Kościołowi, a więc nam wszystkim, wyłącznie szkody. Nawet brudna i gorzka prawda lepsza jest niż zamiatanie spraw pod dywan i ordynarne mataczenie. Czyli działania, w których lubuje się polski episkopat. „Niniejszy szkic pokazuje, w jaki sposób wybitny kapłan Kościoła katolickiego, Kardynał Henryk Gulbinowicz, został potępiony, jak powstały fałszywe oskarżenia wobec Niego i jak najwyższe władze kościelne skazały Go na infamię. – pisze Peter Raina – Opis przebiegu wydarzeń jest bardzo trudny do zaprezentowania, ponieważ prawie całe postępowanie wobec Kardynała zostało objęte niezrozumiałą tajemnicą. Na podstawie informacji i dokumentów, do których udało się nam dotrzeć, przedstawiamy przebieg wydarzeń tej zdumiewającej sprawy.”

Właśnie z tych przyczyn zdecydowaliśmy się opublikować fakty, do których udało się dotrzeć Peterowi Rainie. Obraz, który się z nich wyłania daleki jest od oczywistości, pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi. Choćby z tej przyczyny to ważna, choć trudna książka.

Przemysław Piasta

Peter Raina, Polowanie na kardynała. Sprawa Henryka Gulbinowicza, Wydawnictwo Myśl Polska, Warszawa 2021

Przemysław Piasta

Historyk i przedsiębiorca. Prezes Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego. Autor wielu publikacji popularnych i naukowych.

Powiązane Posty