ŚwiatKoniec z łamaną angielszczyzną?

Redakcja1 tydzień temu

Francuski minister ds. europejskich Clement Beaune stwierdził, że dalsza dominacja języka angielskiego w instytucjach Unii Europejskiej po Brexicie nie ma żadnego uzasadnienia. 

Minister Beaune podkreślił, że nie chodzi przy tym o zastąpienie angielskiego innym z języków krajów członkowskich: “Europa, która pracowałaby i komunikowałaby się tylko w jednym języku, byłaby pomyłką”. Choć pojawiły się propozycje, by angielski zastąpić właśnie francuskim, polityk zapewnił, że “nie chodzi tu o jakieś ukryte motywy czy walkę w imieniu interesów jednego kraju. To tak naprawdę walka o europejską różnorodność językową”. Rezygnacja z angielskiego wydaje się jednak, jego zdaniem, uzasadniona: “ludziom trudno byłoby po Brexicie zrozumieć, że wciąż używamy łamanego angielskiego. Nauczmy się znów mówić w naszych językach!”.

Język angielski po wyjściu Wielkiej Brytanii jest jednym z języków urzędowych zaledwie w dwóch krajach członkowskich unii – Irlandii (obok irlandzkiego) i na Malcie (obok maltańskiego). Tymczasem w wielu instytucjach unijnych dominować zaczął właśnie uproszczony język angielski, szczególnie po rozszerzeniu wspólnoty o państwa Europy Wschodniej, gdzie jego nauczanie wyparło inne języki europejskie. Francja sprawować będzie przewodnictwo w UE w pierwszej połowie 2022 roku.

Redakcja