AktualnościSerwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 21.07.2025

Red.5 godzin temu
Wspomoz Fundacje

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 21.07.2025

Polska. Rzecznik rządu Adam Szłapka stwierdził, że przebieg antyemigranckich protestów zostanie dokładnie prześledzony przez odpowiednie służby. Szłapka stwierdził: „Wczorajsze marsze nie miały nic wspólnego z troską o bezpieczeństwo. To była cyniczna gra polityczna, oparta na szczuciu i podsycaniu nienawiści. Prawo do manifestowania poglądów nie daje przyzwolenia na łamanie przepisów”.

Polska. Kardynał Grzegorz Ryś wystosował list do wiernych przestrzegający przed krytyką imigrantów. Kardynał napisał między innymi: „hejt, strach przed obcym, stereotypy, nienawiść stają się argumentem ważniejszym niż racje ludzkie i ewangeliczne”.

Polska. Rok do roku 2024-2025 poziom zwolnień grupowych wzrósł o 75%. W pierwszym kwartale bieżącego roku do zwolnień grupowych zgłoszonych zostało ponad 75 000 pracowników.

Polska. Podczas koncertu zespołu Myslovitz na festiwalu w Jarocinie w czasie utworu „Peggy Brown” grupa fanów rozwinęła plakat z szefem Konfederacji Korony Polskiej Grzegorzem Braunem. Klawiszowiec zespołu Przemysław Myszor ze sceny powiedział: „Pojawiła się twarz, której absolutnie nie wspieramy. Tego pana nie wspieramy i chciałbym, żebyście wszyscy wiedzieli, że go, k***a, nie wspieramy. Mam nadzieję, że to jest żart, że go tu przynieśliście”.

Polska. Pierwszy od 7 lat przypadek cholery w naszym kraju. Zakażona kobieta jest obecnie w szpitalu. 20 osób jest izolowanych, są to głównie pracownicy medyczni, którzy mieli kontakt z chorą.

Polska. W wieku 94 lat zmarła poetka i pisarka Urszula Kozioł (ps. „Antoni Migacz” i „Mirka Kargol”). Debiutowała w 1953 roku w „Gazecie Robotniczej”. Przez lata była związana z „Poglądami”, „Odrą”, „Współczesnością” i „Tygodnikiem Kulturalnym”. Była członkiem Związku Literatów Polskich, Związku Pisarzy Polskich, PEN Clubie. W 2024 roku zdobyła Nagrodę Literacką „Nike” za tom „Raptularz”.

Rosja. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził: „Rosja jest za pokojem z Ukrainą, ale najważniejsze jest osiągnięcie naszych celów”. Stwierdził również, że wypowiedzi prezydenta Donalda Trumpa są elementem charakterystycznej dla amerykańskiego przywódcy „ostrej retoryki”. Dodał, że świat przyzwyczaił się do niej” i przywołał wypowiedzi prezydenta USA, który zapewniał, że „będzie nadal szukał porozumienia pokojowego”.

Rosja. Najlepszy strzelec w historii zawodowej ligi NHL Aleksandr Michajłowicz Owieczkin zaapelował podczas pobytu w Moskwie o pełny i bez żadnych rygorów powrót swoich rodaków do międzynarodowej rywalizacji sportowej.

Ukraina. Generał Mykoła Małomuż stwierdził, że Waszyngton da zielone światło Kijowowi na kolejne dostawy broni i tym samym dotkliwsze uderzenia w cele, znajdujące się na terytorium Federacji Rosyjskiej. W wywiadzie dla Freedom TV powiedział: „Od dwóch tygodni aktywnie współpracujemy na szczeblu nieformalnym z prezydentem USA Donaldem Trumpem, z administracją, wojskiem, politykami, Kongresem, Senatem i innymi grupami wpływów (…) I sytuacja stopniowo się zmienia. To są systematyczne dostawy broni do Ukrainy, zakup najnowszego sprzętu przede wszystkim kosztem NATO”

Rosja. W pobliżu Kamczatki na dalekim wschodzie Rosji zarejestrowano trzy bardzo silne trzęsienia ziemi. Najsilniejszy wstrząs miał magnitudę 7,4, dwa pozostałe ok.6,6. Pojawiły się ostrzeżenia przed tsunami.

Niemcy/Francja/Wielka Brytania. Trzy europejskie państwa zwierają szyki na wypadek, gdyby „Stany Zjednoczone przestały bronić europejskich aliantów przed Rosję”. Kanclerz Friedrich Merz podpisał z premierem Keirem Starmerem Traktat z Kensington: pierwsze dwustronne porozumienie strategiczne między oboma krajami. Tydzień wcześniej to Emmanuel Macron przyjechał z wizytą państwową nad Tamizę, aby również po raz pierwszy podjąć rozmowy o koordynacji doktryny nuklearnej między oboma krajami. Media w naszym kraju ubolewają z powodu niezaproszenia do „elitarnej grupy Polski”. „Rzeczpospolita” napisała, że „Polska wypada z dyrektoriatu Europy”.

Wielka Brytania. Brytyjski rząd poinformował, że planuje obniżenie wieku wyborczego do 16 lat w wyborach powszechnych w całym kraju. Proponowana zmiana musi zostać zatwierdzona przez parlament. Obecnie tak młodzi wyborcy mogą głosować wyłącznie w Szkocji i Walii.

Wielka Brytania. Londyn chce produkować myśliwce szóstej generacji Tempest. Bulwarówki piszą „Europa chce myśliwca, który sięgnie Moskwy”. Maszyna będzie miała ponad 19 metrów długości. Dla porównania F-35 ma nieco ponad 15 metrów. Do masowej produkcji ma trafić dopiero w 2035 roku.

Watykan. Podczas spotkania w Castel Gandolfo papież Leon XIV wezwał do natychmiastowego zakończenia konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie, podkreślając potrzebę ochrony cywilów. Papież powiedział: „Proszę ponownie o to, by natychmiast zatrzymano barbarzyństwa wojny i by osiągnięto pokojowe rozwiązanie konfliktu”.

Watykan. Ambasador Rosji przy Stolicy Apostolskiej Iwan Sołtanowski określił realizację propozycji pokojowych papieża Leona XIV jako „bardzo trudne do wyobrażenia” ze względu na sytuację polityczną i czynniki logistyczne. Powodem są sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji, które również ograniczają swobodę podróżowania. Dlatego uznał, że dalsze spotkania w Turcji są bardziej praktyczne, ponieważ w tym kraju NATO nie ma sankcji wobec Rosji.

Watykan. Światowe agencje odnotowały wypowiedzi ambasadora Rosji w Watykanie, w których z wielkim uznaniem odnosi się do papieża Leona XIV i jego apeli pokojowych. Według dyplomaty mają one „wartość nie tylko dla katolików, ale dla całego świata (…) Naród rosyjski i jego przywódcy również dążą do pokoju. Nasze wizje i nasze wysiłki są zgodne z wizjami papieża”.

Belgia. Król Belgów Filip w orędziu z okazji Święta Narodowego Belgii odniósł się do trwającego konfliktu w Strefie Gazy, wyrażając najostrzejsze jak do tej pory publiczne stanowisko w tej sprawie. Nazwał go „hańbą dla ludzkości” i zaapelował o natychmiastowe zakończenie kryzysu humanitarnego.

Hiszpania. Ponad 500 osób zostało ewakuowanych z miejscowości Valdecaballeros i Cijara w prowincji Badajoz, w tym turyści z pobliskiego kempingu. Wstępne dochodzenie sugeruje, że pożar mógł być wynikiem celowego podpalenia. Służby policyjne poszukują sprawcy.

Cypr. Przebywający w Nikozji prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał społeczność międzynarodową do uznania niepodległości Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Podkreślił potrzebę otwarcia szlaków handlowych i połączeń lotniczych z tą częścią wyspy.

Izrael. W izraelskich atakach w Strefie Gazy zabito 84 Palestyńczyków, w tym 73 osoby zostały zastrzelone, kiedy czekały w tłumie na pomoc humanitarną. Ponad 150 osób zostało rannych.

Izrael. Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) poinformował, że średnio 28 dzieci umiera codziennie w Strefie Gazy.

Iran. Przedstawiciele Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii mają spotkać się w najbliższych dniach z przedstawicielami Iranu – poinformowała niemiecka agencja AFP. Tematem rozmowy ma być irański program nuklearny.

Syria. Rośnie liczba ofiar walk w Suwejdzie Na pewno ponad tysiąc osób zginęło w ciągu tygodnia walk pomiędzy druzami a Beduinami i siłami rządowymi w syryjskiej Suwejdzie – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Zaginionych jest 80 kobiet i dziewczynek.

Chiny. Władze chińskie poinformowały w tym, że w ostatnich miesiącach zburzyły większość 300 z 356 zapór na Chishui He (Rzece Czerwonej). Wyłączono również 342 z 373 małych elektrowni wodnych na tej rzece. Chishui He to ważny dopływ Jangcy (Rzeki Błękitnej), która jest największą rzeką w Azji i najważniejszą gospodarczo rzeką Chin. Wyremontowano również Tamę Trzech Przełomów, która jest największą elektrownią wodną na świecie. Jej moc to 22,5 GW. Chińczycy chcą pobić własny rekord i zbudować jeszcze większą hydroelektrownię w dolnym biegu rzeki Yarlung Zangbo.

Pakistan. Sąd Najwyższy w Islamabadzie nakazał rządowi Pakistanu zbadanie wszystkich domniemanych nadużyć przepisów o bluźnierstwie. Rząd ma powołać komisję, która ma wykryć nadużycia rzekomego zniesławiania islamu i proroka Mahometa. Według wielu prawników prawo te jest wykorzystywane do czerpania korzyści z wymuszeń i kradzieży ziemi.

Malezja. Przed ambasadą USA w Kuala Lumpur w Malezji protestowano przeciwko nominacji Nicka Adamsa na ambasadora. Demonstranci zarzucają mu islamofobię i wsparcie dla Izraela, z którym Malezja nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych. Antyamerykański i antyizraelski protest zorganizowała młodzieżówka Partii Sprawiedliwości Ludowej (PKR) premiera Malezji Anwara Ibrahima.

Demokratyczna Republika Konga (DRK). Zawaliła się kopalnia złota w Lomera, na terytorium Kabare w prowincji Kiwu Południowe. Jak do tej pory wydobyto 9 ciał. Ofiar jest znacznie wiecej.

Demokratyczna Republika Konga (DRK). Kalifornijska firma wydobywcza KoBold Metals podpisała kontrakt na eksploatację jednej z największych na świecie kopalni litu w Manono w Demokratycznej Republice Konga. Umowę podpisali minister górnictwa DRK Kizito Pakabomba i prezes kongijskiej filii KoBold Benjamin Katabuka w obecności prezydenta kraju Felixa Tshisekediego, poinformowała Kongijska Agencja Prasowa (ACP). Podpisano ją kilka tygodni po tym, jak Waszyngton wynegocjował porozumienie pokojowe między DRK a Rwandą, na mocy którego Stany Zjednoczone mogą korzystać z kongijskich zasobów mineralnych.
pp, ow, sn, łj

Red.