AktualnościPolskaPromocja „Wspomnień partyzanta NSZ” w Dobrej

Redakcja4 tygodnie temu
Wspomoz Fundacje

W Centrum Kultury w Dobrej k. Turku odbyła się promocja drugiego wydania książki będącej wspomnieniami mieszkańca Dobrej, Piotra Kosobudzkiego, zatytułowanej „Wspomnienia partyzanta NSZ. Przez druty, kraty i kajdany”.

Prelekcję wygłosił Jan Engelgard, redaktor naczelny tygodnika MYŚL POLSKA, autor wstępu do drugiego wydania książki, przedstawiciel wydawnictwa Dom Wydawniczy MYŚL POLSKA. W spotkaniu wziął udział syn Piotra Kosobudzkiego, Wiesław Kosobudzki, bratanica Anna Gebler, bratankowie Stanisław i Andrzej Kosobudzcy, Burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler, Zastępca Burmistrza Przemek Tomczak, młodzież wraz z dyrekcją i nauczycielami z Zespół Szkolno – Przedszkolny w Dobrej oraz Zespół Szkolno – Przedszkolny w Piekarach, dyrektor Biblioteka Publiczna w Dobrej Ewelina Gręzicka, seniorzy z Klub Seniora W Dobrej, Dyrektor Centrum Kultury w Dobrej Jacek Gajewski jednocześnie Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dobrskiej, które to Stowarzyszenie przygotowało wystawę poświęconą autorowi książki. W spotkaniu wzięło udział ok. 100 osób.

Piotr Kosobudzki ps. „Błyskawica” urodził się 16 października 1916 roku w Dobrej. Żołnierz Wojska Polskiego, Narodowych Sił Zbrojnych, następnie dowódca oddziału NSZ, NSZ-AK i zastępca kierownika Pogotowia Akcji Specjalnej w 1946 roku. Skazany na dwa lata, w 1947 roku uciekł w kajdankach z pociągu jadącego na proces apelacyjny. Ponowni aresztowany w 1950 roku. Od 1971 roku członek ZBoWiD-u, a po 1989 Stronnictwa Narodowego i Związku Żołnierzy NSZ.  Zmarł w 2008 roku.

Na zdjęciu: Dyrektor Centrum Kultury w Dobrej Jacek Gajewski, za stołem od lewej: Wiesław Kosobudzki, Jan Engelgard i burmistrz Tadeusz Gebler

 

Redakcja