ŚwiatTajwan inwestuje w singapurskie chipy

Redakcja7 miesięcy temu
Wspomoz Fundacje

Vanguard International Semiconductor (VIS) – spółka córka głównego na świecie producenta półprzewodników Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) która jest właścicielem 28,3% akcji VIS, planuje otwarcie nowej fabryki 12-calowych chipów przeznaczonych dla przemysłu samochodowego. Inwestycja VIS ma być warta co najmniej 2 mld. USD. Prezes VIS Leuh Fang nie sprecyzował ram czasowych realizacji inwestycji.

Nowa fabryka ma znajdować się w pobliżu zakupionej przez VIS od GlobalFoundries w 2019 r. za 236 mln. USD fabryki 8-calowych chipów w Tampines, w Singapurze. O dziesięć minut drogi od nowej fabryki znajduje się fabryka Systems on Silicon Manufacturing Co. (SSMC), będąca wspólną własnością TSMC i niderlandzkiej NXP Semiconductors. W pobliżu swoje inwestycję wartości 5 mld. USD realizuje też drugi największy tajwański producent chipów United Microelectronics Corp. (UMC). Ekspansji inwestycyjnej w Singapurze dokonują też jankeskie Global Foundries i Applied Materials.

Inwestycja VIS zbiega się z rozszerzeniem działalności przez TSMC na rynki japoński i jankeski. Założyciel TSMC Morris Chang wskazał jako na pożądane lokalizacje Japonię i Singapur, zwracając jednak również uwagę że w przypadku tego drugiego barierą będą niedostatek terenu, wody i elektryczności. Inwestycje tajwańskich potentatów, będących niemal monopolistami w produkcji chipów które z kolei mają strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa zaawansowanych technologicznie gospodarek, są odpowiedzią na oczekiwania klientów i partnerów biznesowych z Europy i Azji, obawiających się zerwania łańcuchów dostaw w przypadku eskalacji konfliktu USA i Chin o Tajwan.

VIS dotychczas wytwarzał 8-calowe układy scalone, uznawane za mniej zaawansowane niż 12-calowe. Ma jednak wyrobioną pozycję rynkową jako dostawca chipów odpowiedzialnych za sterowniki wyświetlacza i zarządzających. Zwiększenie powierzchni płytki z chipami z 8 cali (203,2 mm) do 12 cali (304,8 mm.), zwiększa jej wydajność. VIS nie będzie jednak w swojej strategii rynkowej koncentrować się na produkcji najnowocześniejszych chipów jak robi to TSMC, lecz na wytwarzaniu długoterminowych chipów o zastosowaniach w przemyśle i motoryzacji.

Ronald Lasecki

 

Redakcja