AktualnościPowstań Prago zrzuć kajdany! – Czesi przeciwko wojnie

Redakcja1 rok temu
Wspomoz Fundacje

Tysiące Czechów przybyło na antywojenny, antyrządowy protest w Pradze zapowiadający nową Wiosnę Ludów w Europie Wschodniej. Tłumy zgromadziły się na Placu Wacława, aby zaprotestować przeciwko wysokiej inflacji i żądać natychmiastowej dymisji prącego do wojny pro-ukraińskiego rządu w Pradze.

Czesi budzą się pierwsi?

Czesi są wyraźnie politycznie mądrzejsi od Polaków w rozumieniu swojego narodowego interesu. Potrafili odbudować swoje państwo bez takich ofiar jak Polacy. Uniknęli tak straszliwych strat w pierwszej i w drugiej wojnie światowej. Wiele wskazuje, że obecnie nie chcą brać udziału w prowokowanej przez lobby w USA trzeciej wojnie światowej.

Tysiący ludzi, którzy ponownie zebrały się w niedzielę 16 kwietnia 2023 w stolicy Czech, aby zaprotestować przeciwko wysokiej inflacji i zażądać dymisji prowojennego rządu nie udało się przemilczeć światowym mediom. Blokada informacyjna możliwa była jedynie w TWP PiS i innych reżimowych lub udających opozycyjne, a realnie wysługujących się obcym interesom, gadzinowych mediach w okupowanej Polsce.

Był to już drugi taki wiec w Pradze na Placu Wacława, po 11 marca, zorganizowany przez nową partię polityczną PRO pod hasłem „przeciw biedzie”. Demonstranci, mówcy protestu i szef ugrupowania populistycznego Jindrich Rajchl obwiniali Unię Europejską i czeski rząd o rosnącą inflację i wszyscy wielokrotnie wzywali obecną pięciopartyjną koalicję do dymisji.

Przeciwko cenzurze i dyktaturze

Protestujący domagali się zniesienia cenzury i zaprzestania przez czeski rząd manipulacji medialnej i zaprzestania propagandy wojennej.

Raichl zaprzecza, że jego ugrupowanie jest prorosyjskie, protestujący potępili bardzo stanowczo stanowisko rządu w wojnie Rosji z Ukrainą.”Republika Czeska nie może być wasalem ani Brukseli, ani Waszyngtonu” – wołał Rajchl. Na pytanie moderatora, czy jest wśród uczestników ktoś, kto popiera Rosję, okrzyki odpowiedziały „Nie”. Tysiące Czechów żądały zakończenia amerykańskiej Wojny na Ukrainie i natychmiastowego rozpoczęcie rozmów o pokojowych. Niektórzy uczestnicy wiecu podpisywali petycję domagającą się wyjścia kraju z NATO.

Rząd czeski zdecydowanie wspiera reżim w Kijowie od czasu inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. Czechy dostarczyły broń ukraińskiej armii i przyjęły około 500 000 „uchodźców”.

Bogdan Kulas

Redakcja