AktualnościNie żyje Jarosław Marek Rymkiewicz

Redakcja2 lata temu
Wspomoz Fundacje

Zmarł nadworny poeta, dramaturg i publicysta formacji romantyczno-insurekcyjnej w Polsce znany w ostatnich latach z kontrowersyjnych esejów historycznych: Wieszanie”, „Reytan”, „Samuel Zborowski”, Kinderszenen”. 

W roku 2008 jego książka o insurekcji kościuszkowskiej „Wieszanie” została nagrodzona Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza. Prezentował nurt skrajnie romantyczny, w polskich szaleństwach z okresu XIX i XX wieku widząc kwintesencje polskości. Komunistyczna przeszłość nie przeszkadzała mu w prezentowaniu takich poglądów, bo w okresie PRL także dominowało skrajnie romantyczne (apoteoza insurekcji i powstań) spojrzenie na historię Polski.

Jego obecni zwolennicy niechętnie wspominają, że był członkiem ZMP (zresztą podobnie jak kilku innych literatów związanych po 1989 z obozem postsolidarności, czyli m.in. z PC a obecnie z PiS. Np. nie bardzo posuje do obrazu „nieprzejednanego antykomunisty” fakt, że w 1964 roku podpisał list pisarzy polskich, protestujących przeciwko listowi 34, wyrażając „protest przeciwko uprawianej na łamach prasy zachodniej oraz na falach dywersyjnej rozgłośni radiowej Radia Wolna Europa, zorganizowanej kampanii, oczerniającej Polskę Ludową”. Także w czasie stanu wojennego jego książka pt. „Wielki Książę z dodaniem rozważań o istocie i przymiotach ducha polskiego” (PIW, 1983) – była zawoalowanym poparciem dla polityki Wojciecha Jaruzelskiego.

Jego historiozofia lat ostatnich budziła skrajne opinie, niektórzy zarzucali mu nawet antychrześcijańską herezję. My zarzucaliśmy jego twórczości historycznej kultywowanie skompromitowanej romantycznej wizji historii i utrwalanie wśród Polaków irracjonalnego patriotyzmu.  Mimo to był czytany. Jedno nie budziło kontrowersji – uchodził za wybitnego poetę.

Jarosław Marek Rymkiewicz (właśc. Jarosław Marek Szulc) urodził sie 13 lipca 1935. Syn prozaika Władysława Szulca-Rymkiewicza, pochodzenia niemieckiego, i lekarki Hanny z Baranowskich herbu Tuhan, pochodzenia tatarsko-niemieckiego. Rodzina zmieniła nazwisko Szulc pod wpływem wojennych przeżyć w połowie lat 40. XX w. (nazwisko Rymkiewicz było przedwojennym pseudonimem literackim Władysława Szulca). Rodzice poety należeli do PZPR, a on należał do Związku Młodzieży Polskiej. W Łodzi uczęszczał do XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa, a następnie ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.

W 2010 wszedł w skład komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. W 2011 Agora – wydawca Gazety Wyborczej – wytoczyła Rymkiewiczowi proces za nazwanie jej redaktorów „duchowymi spadkobiercami Komunistycznej Partii Polski”.

(ej)

Fot. marek.kuchcinski.pl

 

Redakcja