AktualnościZmarł działacz Unii Wolności Jerzy Osiatyński.

Red.2 lata temu
Wspomoz Fundacje

Zmarł działacz Solidarności, Unii Demokratycznej i Unii Wolności Jerzy Osiatyński (właś. Epaminondas Osiatyński). Waldemar Kuczyński nazwał go jednym z twórców transformacji. Miał 81 lat.

Jerzy Osiatyński w 1964 r. ukończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Z czasem uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ekonomicznych. W 1990 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych. Był profesorem w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

Podobnie jak wielu działaczy opozycji zaczynał w Partii, a kończył na Unii Wolności. Od 1963 do 1967 należał do PZPR. W 1968 roku przeżył rozczarowanie PZPR-em. W 1980 związał się z „Solidarnością”. W połowie lat 70. wydawał publikacje odsuniętego (emerytura) w marcu 1968 eksperta ekonomicznego Michała Kaleckiego. Kalecki był między innymi doradcą ekonomicznym w Izraelu i Meksyku.

W latach 1989–1991 Osiatyński był ministrem-kierownikiem Centralnego Urzędu Planowania w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, następnie ministrem finansów w rządzie Hanny Suchockiej. Był też posłem z ramienia Komitetu Obywatelskiego, później z listy Unii Demokratycznej i Unii Wolności. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju, później został doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. ekonomicznych, a następnie wszedł w skład Rady Polityki Pieniężnej.

Bratem Jerzego Osiatyńskiego był Wiktor Osiatyński (1945-2017), wykładowca m.in. w University of Chicago Law School i na Central European University w Budapeszcie.

Red.