OpinieKłamstwo gazowe PiS. Wzrost cen to wina rządu Morawieckiego!

Redakcja2 lata temu
Wspomoz Fundacje

Nie jestem ekspertem gazowym, ale wracając nieco do wczorajszego wpisu, chcę zatrzymać się trochę nad tym wątkiem. Bo w zasadzie wygląda na to, że nie ma winnych tych zwiększonych – często o kilkaset procent – rachunków gazowych dla odbiorców.

A moim zdaniem było to tak. Rząd Donalda Tuska – a osobiście Waldemar Pawlak – wynegocjował wieloletni kontrakt gazowy z Rosją. Kontrakt zakładający stałą cenę surowca, ustalaną według skomplikowanego algorytmu, biorącego pod uwagę średnią cenę surowca w długim okresie. Dzięki temu w latach 2012 – 2013 ceny gazu spadły na przykład o 10%. Do władzy doszedł PiS. I uznał, że Tusk i Pawlak dopuścili do „cenowej zdrady” polskich interesów gazowych.

Kontrakt zaskarżono do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. Bo akurat w tym momencie ceny gazu „Pawlaka i Tuska” były wyższe od tych na rynku w danej chwili. W 2020 roku zapadł wyrok. Kontrakt rozwiązano i nakazano Rosjanom zwrot PGNiG 1,5 miliarda dolarów.

„Możemy powiedzieć, że cena [gazu – przyp red.] była bardzo niekorzystnie kształtowana dla nas. W tej chwili [w wyniku wyroku Trybunału- przyp. red.] jest ona znacząco powiązana z ceną gazu i z ceną gazu na rynku europejskim, tym samym jest znacznie bardziej zbliżona do ceny, po jakiej sprzedajemy gaz klientom” – wskazał ówczesny prezes PGNiG Jerzy Kwieciński (https://forsal.pl/artykuly/1465217,trybunal-arbitrazowy-sztokholm-pgnig-gazprom-kontrakt-jamalski-zakup-gazu.html).

No i zaczęto kupować – zgodnie z tym co zapowiedział prezes Kwieciński – po rynkowych cenach europejskich. Dziś ceny te poszły drastycznie w górę. I rachunki Polaków też. Często o kilkaset procent. A więc drodzy Rodacy – odbiorcy gazu! – gdyby PiS, z powodów politycznych, nie chciał dopaść Pawlaka i Tuska „zdradą gazową” dalej obowiązywał by ich kontrakt. I ich niskie ceny.

Tak Proszę Państwa! To chęć politycznej zemsty prezesa PiS i jego kamratów na politycznych konkurentach spowodowała, że dziś bankrutujecie płacąc rachunki za gaz.

 

Jan Filip Libicki

 

Tekst ukazał sie na portalu salon24.pl

 

Redakcja