Aktualności5. rocznica śmierci Wiktora Węgrzyna, twórcy Rajdów Katyńskich

Wspomoz Fundacje

5 lat temu – 17 stycznia 2017 roku – zmarł w Chicago Wiktor Węgrzyn, założyciel i wieloletni komandor Międzynarodowych Motocyklowych Rajdów Katyńskich. Na przestrzeni ponad dwóch dekad motocyklowa inicjatywa przerodziła się w fenomen na skalę światową. Rajd, który z założenia miał przypominać o zbrodni katyńskiej, z biegiem czasu dokonał swoistej ewolucji, nie zatracając przy tym pierwotnej idei.

Obok upamiętniania ofiar systemów totalitarnych, motocykliści z Rajdu Katyńskiego podróżując na Wschód prowadzą dyplomację publiczną, udzielają się w licznych akcjach charytatywnych, podtrzymują więzi z Polakami mieszkającymi na Kresach oraz głoszą ideę pokoju i pojednania z wszystkimi narodami krajów obszaru postradzieckiego.

W przededniu piątej rocznicy śmierci Wiktora Węgrzyna, motocykliści, przyjaciele i sympatycy zebrali się na Mszy świętej w intencji zmarłego. Uroczystość odbyła się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie w Panteonie Wielkich Polaków spoczywa urna z prochami twórcy Rajdów Katyńskich. W wygłoszonym kazaniu kapelan SMMRK ks. Krzysztof Lewandowski OFMCap przypomniał, że początkowo zniechęcano komandora do realizacji pomysłu.

«Świętej pamięci Wiktor przed swoim wyjazdem na Wschód słyszał wiele słów przeciwnych wyprawie, zniechęcających do przekroczenia wschodniej granicy i udania się przez Białoruś do Rosji. Słyszał stereotypy, uprzedzenia – „to nierealne”, „to szaleństwo”, „to zbyt niebezpieczne”, „to groźne”. Pomimo tego i wbrew temu pojechał. Szybko się przekonał on sam i jego kompani, że jest zupełnie inaczej. Dobroć i serdeczność ludzi, gościnność, ujmująca dobroć i pomoc w każdej sytuacji» – powiedział duchowny.

Ks. Lewandowski dodał, że kolejne Rajdy przyniosły też niezapomniane spotkania z Polakami na Kresach: «Wzruszenie, łzy, powitania chlebem i solą, śpiewy, wdzięczność – tego doświadczał śp. Wiktor i tego myśmy też doświadczali wielokrotnie. Wiktor stawiał taką tezę: to my, uczestnicy Rajdu bardziej potrzebujemy tych spotkań, my się bardziej ubogacamy polskością, patriotyzmem, to my wracamy bogatsi» – przypomniał kapelan motocyklistów.

ks. Krzysztof Lewandowski

Obok motocyklowych wypraw na Wschód dzieło Wiktora Węgrzyna realizuje wiele inicjatyw w Polsce. Rokrocznie na Jasnej Górze organizowany jest Zlot Gwiaździsty. im. ks. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. Wydarzenie stanowi oficjalne rozpoczęcie sezonu motocyklowego. Impreza przyciąga każdego roku kilkadziesiąt tysięcy miłośników jednośladów. Z kolei zakończenie sezonu motocyklowego odbywa się jesienią w Gietrzwałdzie.

Imprezy organizowane przez Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński odbywają się praktycznie przez wszystkie miesiące w roku i często połączone są z ważnymi dla polskiej historii datami. Ponadto nieustannie rodzą się kolejne pomysły, które następnie wcielane są w życie. Przykładem jest ostatnia akcja charytatywna na Ukrainie. Jak powiedział „Myśli Polskiej” prezes SMMRK Michał Szeliga – najnowszy pomysł niesienia tam pomocy zrodził się podczas ubiegłorocznego Rajdu Katyńskiego.

W jednym z dni rajdowych motocykliści dotarli do miejscowości Plebanówka w obwodzie winnickim, niedaleko granicy mołdawskiej. Okazało się, że siostry albertynki z Polski prowadzą tam dom, gdzie w świetlicy uczą języka polskiego miejscowe dzieci. Ponadto zakonnice również pomagają okolicznym rodzinom w bieżącym funkcjonowaniu, gdyż są to bardzo biedne tereny. Szeliga przyznał, że Rajd Katyński został w Plebanówce fantastycznie przyjęty i motocykliści doświadczyli tam niezwykłej gościnności.

„Postanowiliśmy, że chcemy jakoś pomóc ludziom tam mieszkającym. I na opłatku motocyklowym w grudniu ub. powstała decyzja, że jedziemy do Plebanówki z prezentami na święta. Zebrała się grupa ludzi, która chciała te paczki dla dzieci przygotować. Wobec tego zaangażowaliśmy nasze wewnętrzne struktury stowarzyszeniowe, jak również włączyliśmy w to naszych przyjaciół, w tym marszałka woj podlaskiego, wojewodę mazowieckiego, zaprzyjaźnione firmy i gminę Drohiczyn” – powiedział w rozmowie z MP prezes SMMRK.

Ostatecznie przygotowano ponad sto świątecznych paczek, które pod koniec grudnia motocykliści zawieźli na Ukrainę i wręczyli dzieciom z Plebanówki. Co więcej, ks. Ryszard Krakowski z parafii z Wojkowa i uczestnik Rajdu Katyńskiego, zorganizował właśnie akcję zakupu pieca dla domu prowadzonego przez polskie zakonnice w Plebanówce. W połowie stycznia ekipa wykwalifikowanych motocyklistów wyruszyła na Ukrainę zamontować urządzenie. Powstała też inicjatywa, by dzieci z Plebanówki zaprosić na wakacje do Polski.

Michał Szeliga zapowiedział, że w planach jest jeszcze wiele akcji charytatywnych i imprez motocyklowych. Bogate kalendarium na 2022 rok znajduje się profilu SMMRK na Facebooku. Więcej szczegółów dot. aktywnej działalności Stowarzyszenia na stronie rajdkatynski.com.

Agnieszka Piwar

Przemysław Piasta

Historyk i przedsiębiorca. Prezes Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego. Autor wielu publikacji popularnych i naukowych.