AktualnościUkraina: afront wobec polskiego ministra

Wspomoz Fundacje

Rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie polskiego ministra spraw zagranicznych, Zbigniewa Raua sprzed hotelu „Nadiya” w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankowsk na Ukrainie). Na fotografii widać czerwono-czarną flagę OUN/UPA, powiewającą obok flagi Ukrainy, przed hotelem, w którym odbywają się obrady konferencji „Dyplomacja 30. Strategia silnego państwa”. To wyraźny afront wobec ministra Raua i całej polskiej delegacji.


Minister Zbigniew Rau jest gościem honorowym corocznej narady ambasadorów Ukrainy z całego świata. Zaproszenie do ministra Raua na konferencję „Dyplomacja 30. Strategia silnego państwa” wystosował minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.

Afront wobec ministra wpisuje się w cały cykl działań Ukrainy w jawny sposób nieprzyjaznych wobec Polski. Przypominamy, że od kilku dni Ukraina całkowicie blokuje tranzyt kolejowy. Blokada transportów z Chin stanowi próbę szantażu – wymuszenia na Polsce zwiększenia liczby wydawanych zezwoleń dla samochodów ciężarowych. W 2021 Polska przekazała roku Ukrainie 160 tys. przedmiotowych zezwoleń i tyle samo otrzymała.

Afront wobec ministra Raua i całej polskiej delegacji po raz kolejny unaocznia nam bankructwo polityki bezwarunkowego wspierania Ukrainy przez Polskę. Czas odrzucić zideologizowaną rusofobię i postgiedroyciowski prometeizm i zacząć w relacjach z Ukrainą stawiać stanowczo polskie interesy.

Przemysław Piasta

Historyk i przedsiębiorca. Prezes Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego. Autor wielu publikacji popularnych i naukowych.