Kultura„Gierek” wkrótce w kinach.

Wspomoz Fundacje

Za miesiąc na ekrany kin trafi film „Gierek”. Premierę zaplanowano na 21 stycznia 2022 roku. Polska produkcja to biograficzny film popularyzujący życiorys I sekretarza KC PZPR. W rolę tytułowego bohatera wcielił się Michał Koterski.

„Gierek. Nazwisko, o którym słyszał w Polsce każdy, ale nikt nie zna jego prawdziwej historii. Kim był naprawdę? O czym marzył? Z kim się przyjaźnił? Komu ufał? Kogo kochał? Kto go zdradził? Historia człowieka, który dziś wciąż budzi skrajne opinie, porusza dogłębnie. Polityka bywa brudna, ale gdy dotyka ona całej rodziny, cena okazuje się zbyt duża do zapłacenia. Tajemnice wspólnego życia, widzianego oczami żony i matki Edwarda Gierka po raz pierwszy trafiły na duży ekran” – czytamy w prasowej zapowiedzi filmu.

W postać tytułowego bohatera wcielił się Michał Koterski, a rolę jego żony, Stanisławy Gierek, Małgorzata Kożuchowska. W filmie występują także: Agnieszka Więdłocha, Sebastian Stankiewicz, Antoni Pawlicki, Rafał Zawierucha, Ewa Ziętek, Jan Frycz, Filip Tłokiński, Krzysztof Tyniec, Maciej Zakościelny, Mikołaj Roznerski i Cezary Żak. Reżyserem filmu jest Michał Węgrzyn, który jak dotąd dał się poznać przede wszystkim jako reżyser filmów dokumentalnych. Za scenariusz odpowiadają: Janusz Iwanowski, Michał Kalicki, Krzysztof Tyszowiecki i Rafał Woś.

Michał Koterski i Małgorzata Kożuchowska w roli Edwarda i Stanisławy Gierek

Producentem filmu jest Janusz Iwanowski, który znał byłego sekretarza Edwarda Gierka. W rozmowach z nim porządkował wiedzę, zwłaszcza dotyczącą życia prywatnego I sekretarza KC PZPR. „Pokazujemy Edwarda Gierka za kulisami władzy, czyli to, czego ludzie dotychczas nie wiedzieli. Relacje rodzinne, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, będą istotną częścią tej historii, a sam Gierek zaskoczy niejednego widza.” – mówi producent filmu.

Można oczekiwać że premiera wzbudzi w Polsce wiele emocji, niekoniecznie związanych z artystycznymi walorami filmu.

Przemysław Piasta

Kadry z filmu „Gierek” pochodzą z materiałów prasowych Mowi seris dystrybucja

Przemysław Piasta

Historyk i przedsiębiorca. Prezes Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego. Autor wielu publikacji popularnych i naukowych.

Powiązane Posty