OpinieZiemkiewicz zatrzymany w Wielkiej Brytanii

Wspomoz Fundacje

Właśnie doszła do mnie informacja, że Brytyjczycy aresztowali (być może jedynie, zatrzymali ale opieram się na relacjach medialnych) Rafała Ziemkiewicza. Do zatrzymania doszło na lotnisku. Znany pisarz i publicysta poleciał do Zjednoczonego Królestwa, aby razem z żoną zawieźć córkę na Oxford.

Nie wiem jakich to strasznych przestępstw miał się dopuścić Ziemkiewicz jednak mam pewne podejrzenia. Choćby ze względu na podobną „przygodę” jakiej w 2018 roku doświadczył Wojciech Sumliński. Wtedy pretekstem do zatrzymania dziennikarza śledczego był urojony antysemityzm. Co jest nim w przypadku Ziemkiewicza? – trudno powiedzieć. Może to samo, a może „islamofobia”, „transfobia” czy jakikolwiek inny przejaw normalności.

Rafał Ziemkiewicz ma pewną cechę, która na pierwszy rzut oka wydaje się być wadą. Jednak z szerszej perspektywy jest cnotą. Mianowicie nie wierzy, że ludzie są tak podli jak są w istocie. Kiedy ktoś wywinie mu jakieś świństwo jeszcze długo doszukuje się po drugiej stronie pozytywnych motywacji. Pewnie dlatego nie wyciągnął właściwych wniosków ze zdarzeń sprzed trzech lat. Wtedy zrezygnował z przyjazdu do Wielkiej Brytanii i spotkania z lokalną Polonią w Bristolu i Cambridge. Sprawa miała związek z żądaniami brytyjskiej laburzystki Rupy Huq, która domagała się zakazu wjazdu na Wyspy dla publicysty. Właśnie pod pretekstami z arsenału piewców postępu i tolerancji. Dzisiaj to się zemściło.
Mam nadzieję, że polskie służby konsularne staną tym razem na wysokości zadania i jak najszybciej rozwiążą problem. Jest na to spora szansa, w końcu Rafał Ziemkiewicz jest osobą publiczną.

Jednak nawet negatywne sytuacje mogą przynieść pewną korzyść, jeśli tylko wyciągnąć z nich właściwe wnioski. Dlatego przyznam, że jeśli następnym razem zapragnę na przykład obejrzeć na własne oczy skarby skradzione przez Brytyjczyków po całym świecie a zgromadzone w ichnich muzeach, zastanowię się po dwakroć. A potem wybiorę spacer wirtualny.

Przemysław Piasta

EDIT: Według najnowszych informacji Rafał Ziemkiewicz został już wypuszczony, jest w drodze do Polski.

Przemysław Piasta

Historyk i przedsiębiorca. Prezes Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego. Autor wielu publikacji popularnych i naukowych.