W wielu europejskich państwach kolejny weekend upłynął pod znakiem protestów przeciwko paszportom sanitarnym. Najliczniejsze protesty odbyły się we Francji. Według szacunków służb wzięło w nich udział 160 tysięcy osób, według organizatorów na ulice miast wyszło niemal 320 tysięcy Francuzów. Najliczniejszy protest, który zgromadził kilkanaście tysięcy uczestników miał miejsce w Paryżu. Paryska policja informuje o zatrzymaniu 16 protestujących.
– Nie jestem przeciwko szczepionce, ale przeciwko paszportom sanitarnym – oświadczył członek Ruchu Patriotów David Vidal Ponsard.
We Francji paszporty sanitarne obowiązują od 21 lipca i ich zakres oddziływania poszerza się. Obecnie trzeba je okazywać np przy wejściu do kawiarni, restauracji czy pociągów oraz wielu centrach handlowych. Od poniedziałku będą wymagane od pracowników obsługujących klientów. Pracownik, który odmówi okazania tego certyfikatu, może zostać zawieszony w pełnieniu obowiązków.
Także we Włoszech odbyły się protesty przeciwko tzw. Green Pass. Organizatorzy wieców, które zwołano w Rzymie, Udine, Reggio Emilia, Bolonii, Neapolu, Padwie i innych miastach, nie otrzymali na nie zgody. Pomimo to demonstracje odbyły się. Uczestniczyło w nich od kilkuset do kilku tysięcy osób.
Wznoszono okrzyki „Wolność”, „Nie dla Green Pass”, a także hasła przeciwko lekarzom i samorządowcom. Główne ostrze krytyki skierowane było jednak przeciwko rządowi Mario Draghiego, który wprowadził obowiązek przepustek przy wstępie do wielu miejsc publicznych, od restauracji po muzea, kina i baseny czy parki rozrywki.
Protestujący na nagraniach umieszczonych w mediach społecznościowych mówili: „Dosyć z dyktaturą”. Zapowiadali, że będą manifestować tak długo, aż skończy się reżim sanitarny.
Według szacunków niemieckiej policji kilka tysięcy osób protestowało w ten weekend w Berlinie. Podczas protestu, który odbył się mimo zakazu, doszło do zatrzymania 80 osób. Zdaniem policji działania te były skierowane przeciwko „prowodyrom”, w celu zapobieżenia dalszej eskalacji wydarzeń.
Przemysław Piasta
Historyk i przedsiębiorca. Prezes Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego. Autor wielu publikacji popularnych i naukowych.