AktualnościChiński łazik marsjański wylądował na Marsie

Wspomoz Fundacje

Jak potwierdziła chińska Narodowa Administracja Kosmiczna (CNSA) lądownik wiozący pierwszy chiński łazik marsjański z powodzeniem wylądował na Czerwonej Planecie w sobotę rano czasu pekińskiego. Po udanej misji sondy księżycowej Chang’e 5 jest to kolejny widowiskowy krok na chińskiej ścieżce eksploracji kosmosu. Po raz pierwszy chińska sonda wylądowała na planecie innej niż Ziemia.

Tianwen-1, składający się z orbitera, lądownika i łazika, został wystrzelony z Wenchang na wybrzeżu prowincji Hainan w południowych Chinach 23 lipca 2020 r. Celem misji było osiągnięcie orbity Marsa, lądowanie i eksploracja powierzchni Czerwonej Planety. Statek kosmiczny wszedł na orbitę Marsa w lutym, po prawie siedmiomiesięcznej podróży i spędził ponad dwa miesiące na badaniu potencjalnych miejsc lądowania.

Jak poinformowała agencja Xinhuae o wczesnych godzinach porannych w sobotę statek kosmiczny zaczął opadać z orbity parkingowej. Kapsuła wejściowa otaczająca lądownik i łazik oddzieliła się od orbity około 4 rano. Po około trzech godzinach lotu kapsuła wlotowa poleciała w kierunku czerwonej planety i weszła w atmosferę Marsa na wysokości 125 km, rozpoczynając najbardziej ryzykowną fazę całej misji.

Kiedy prędkość statku kosmicznego spadła z 4,8 km na sekundę do około 460 metrów na sekundę, rozwinięto ogromny spadochron o powierzchni 200 metrów kwadratowych, aby nadal zmniejszać prędkość do mniej niż 100 metrów na sekundę. Spadochron i zewnętrzna osłona statku kosmicznego zostały następnie zrzucone, odsłaniając lądownik i łazik, po czym uruchomiono rakietowe silniki hamujące, które obniżyły prędkość statku prawie do zera.

Na wysokości 100 metrów nad powierzchnią Marsa statek unosił się w atmosferze, aby zidentyfikować przeszkody i zmierzyć nachylenie powierzchni. Na podstawie wykonanej analizy, wybrał stosunkowo płaski teren i zszedł powoli, lądując bezpiecznie czterema buforowymi nogami.

„Trwający około dziewięciu minut proces lądowania statku w atmosferze Marsa był niezwykle skomplikowany. Odbywał się bez kontroli naziemnej i musiał być wykonywany przez statek kosmiczny autonomicznie.” powiedział Geng Yan, urzędnik z Centrum Badań Księżyca i Programu Kosmicznego CNSA.

Nazwa statku – Tianwen, oznaczająca Pytania do Nieba, pochodzi z wiersza starożytnego chińskiego poety Qu Yuana (340-278 pne). Pierwszy chiński łazik marsjański został nazwany Zhurong na cześć boga ognia ze starożytnej chińskiej mitologii. Nawiązuje to do chińskiej nazwy Marsa: Huoxing (planeta ognia).

 

Przemysław Piasta

Historyk i przedsiębiorca. Prezes Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego. Autor wielu publikacji popularnych i naukowych.