GospodarkaŚwiatStany Zjednoczone: obawy przed wirtualnym juanem

Redakcja1 rok temu
Wspomoz Fundacje

W Stanach Zjednoczonych wzrasta niepokój związany z inicjatywami chińskimi, które mogą zagrozić hegemonicznej pozycji dolara amerykańskiego na rynkach międzynarodowych.

Jak poinformowała agencja Bloomberg, w Waszyngtonie powołano specjalny zespół składający się z ekspertów Departamentu Stanu, Departamentu Skarbu, Pentagonu oraz Rady Bezpieczeństwa Narodowego, który ma przenalizować zagrożenia wynikające z wprowadzania przez Chiny do obiegu cyfrowego juana (e-RMB).

Amerykanie obawiają się m.in., że chińska kryptowaluta może umożliwić omijanie obowiązujących obecnie i planowanych sankcji Stanów Zjednoczonych wobec szeregu krajów i podmiotów. Jednocześnie odnotowują, że Chińczycy zamierzają wykorzystywać nową walutę nie tylko do handlu elektronicznego i obrotów detalicznych, ale również w rozliczeniach międzynarodowych; prowadzone są już w tej sprawie rozmowy strony chińskiej z Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych (spółka akcyjna kontrolowana przez 60 banków centralnych z różnych krajów) oraz banki emisyjne Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Tajlandii i Hongkongu.

Udział USD, EUR i RMB w rozliczeniach międzynarodowych w ramach systemu SWIFT

Amerykanie, pod wpływem decyzji Pekinu, zaczynają sami rozpatrywać możliwość emisji cyfrowego dolara; sekretarz skarbu Janet Yellen odnosi się pozytywnie do takiej opcji, jednak bardziej sceptyczny wydaje się szef Rezerwy Federalnej Jerome Powell.

Chiński bank centralny, Ludowy Bank Chin jest największym emitentem kryptowaluty wśród banków państwowych. Obecnie cyfrowy juan wprowadzany jest pilotażowo w kilku prowincjach i aglomeracjach. Ma być stosowany na szerszą skalę w lutym 2022 roku, z okazji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Eksperci i politycy amerykańscy oficjalnie nadal bagatelizują znaczenie cyfrowego juana, uznając, że na obecnym etapie nie stanowi on większego zagrożenia dla światowej dominacji dolara. Mark Sobel, prezes Forum Instytucji Monetarnych i Finansowych uznaje, że chiński system finansowy jest „kruchy i słaby”, a poza tym „rynki mają w końcu więcej zaufania do Rezerwy Federalnej” niż do chińskiego banku centralnego.

Jednocześnie pojawiły się informacje o prowadzonych w Kongresie Stanów Zjednoczonych przygotowaniach do przyjęcia uchwały o strategicznej rywalizacji z Chińską Republiką Ludową. W dokumencie zawarte są postulaty zastosowania środków finansowych, militarnych i politycznych prowadzących do uderzenia w żywotne interesy Pekinu. Liczący 280 stron projekt zyskał już poparcie obu zasiadających w Kongresie partii i zakłada m.in. popieranie tendencji separatystycznych w regionach autonomicznych Chin oraz zacieśnienie relacji amerykańskich z Tajwanem.

MP

 

Redakcja