AktualnościZamość zawiesza stosunki z Tarnopolem

Wspomoz Fundacje

Zamość oficjalnie zawiesił stosunki z władzami Tarnopola na Ukrainie. Miasto zrezygnowało także z realizacji wspólnego projektu wartego około 360 tysięcy złotych.

Powodem zawieszenia współpracy jest kolejny akt gloryfikacji ludobójców z OUN-UPA. Rada Miejska Tarnopola na ostatnim posiedzeniu postanowiła nazwać Stadion Miejski w Tarnopolu imieniem Romana Szuchewycza. Decyzję podjęto w siedemdziesiątą pierwszą rocznicę śmierci Szuchewycza, który 5 marca 1950 roku zginął w walce z NKWD.

„W latach 1943 – 1944 był on odpowiedzialny za bestialskie ludobójstwo polskich mieszkańców ówczesnych województw wołyńskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego i lwowskiego Takie działanie absolutnie nie służy budowaniu dobrych relacji ze stroną polską. Myśmy wielokrotnie rozmawiali z władzami Tarnopola, że tego typu zachowanie jest źle odbierane po polskiej stronie i nie służy pamięci ofiar. Dlatego podjąłem dzisiaj decyzję, że rezygnujemy z realizacji dużego projektu, bo na ponad 80 tysięcy euro. Oni mają zamek w Tarnopolu, właściwie pozostałości po tym zamku, i chcieliśmy im pomóc przy rewitalizacji tego obiektu. Niestety, są rzeczy ważniejsze niż pieniądze.” – stwierdził prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Wspomniany przez prezydenta Wnuka projekt miał być realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina. Projekt miał na celu promowanie wspólnej historii obu miast.

 

fot. commons.wikimedia.org

Przemysław Piasta

Historyk i przedsiębiorca. Prezes Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego. Autor wielu publikacji popularnych i naukowych.