AktualnościPortrety Joe Bidena i Kamali Harris na urzędzie marszałkowskim

Przemysław Piasta9 miesięcy temu
Wspomoz Fundacje

Olbrzymie portrety amerykańskie prezydenta-elekta Joe Bidena i przyszłej wiceprezydent Kamali Harris w otoczeniu amerykańskich flag „zdobią” od poniedziałku budynek urzędu marszałkowskiego w Poznaniu. To pomysł marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka (PO) na inaugurację prezydentury w Stanach Zjednoczonych. Nad fotografiami zamieszczono napis: “Powodzenia, Panie Prezydencie Biden”.

Według marszałka inauguracja prezydentury Joe Bidena jest ważna dla całego świata, w tym dla nas, bo Polska jest sojusznikiem USA. Pytany o skojarzenia z czasami, gdy na budynkach publicznych wieszano wielkie portrety ideologów i przywódców, Woźniak odpowiada:

„W ogóle nie ma takiego kontekstu, bez przesady. Dzisiaj pewna rozpoznawalność kluczowych osób na świecie jest dostępna za pośrednictwem wszelkich możliwych nośników informacji. Tu chodzi o coś zupełnie innego – o przekaz sympatii i dobrych życzeń dla naszych przyjaciół, mam nadzieję.”

Nie tylko marszałek Woźniak, ale i cała Platforma Obywatelska wiąże szerokie nadzieje z prezydenturą Joe Bidena.

„Musimy jako Polska podtrzymywać dobre relacje z administracją amerykańską. Liczę na to, że dołożymy swoją cegiełkę, zważywszy, że na terenie Wielkopolski przebywa sporo żołnierzy amerykańskich.”- przekonuje marszałek.

Jak widać odwieczny sojusz polsko-amerykański trwa i będzie trwać niezależnie od zmian w administracji, czy to w USA czy to w Polsce.

Przemysław Piasta

Historyk i przedsiębiorca. Prezes Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego. Autor wielu publikacji popularnych i naukowych.