ŚwiatPutin stawia warunki

Redakcja1 miesiąc temu
Wspomoz Fundacje

Władimir Putin w przeddzień tzw. konferencji pokojowej w Szwajcarii, organizowanej z inicjatywy Ukrainy, przedstawił 7 warunków zakończenia wojny. Oto one:

  1. Ukraina powinna uzyskać status państwa niezaangażowanego i neutralnego. Oznacza to brak akcesji do NATO lub innych struktur wojskowo-politycznych.
  2. Status Ukrainy wolnej od broni jądrowej. Kraj ten musi na zawsze wyrzec się zamiaru posiadania lub rozmieszczenia broni jądrowej na swoim terytorium.
  3. Należy przeprowadzić demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy. „To jest nasze pryncypialne stanowisko” – wyjaśnił Putin. „Co więcej, wszyscy generalnie zgodzili się z tymi postulatami podczas rozmów w Stambule w 2022 roku. Wszystko było tam ustalone, nawet liczba czołgów, wszystko było uzgodnione”.
  4. Wszystkie sankcje nałożone przez Zachód na Rosję muszą zostać zniesione.
  5. Uznanie przez Rosję Krymu, obwodów Sewastopola, DRL, ŁRL, Zaporoża i Chersonia. Co więcej, status ten, zdaniem Putina, powinien być ustalony w traktatach międzynarodowych.
  6. Ważną kwestią jest to, że Ukraina musi wycofać swoje wojska ze wszystkich terytoriów Donbasu i obwodu chersońskiego z Zaporożem. „Jak tylko Kijów rozpocznie rzeczywiste wycofywanie wojsk z tych regionów i oficjalnie powiadomi o odmowie przystąpienia do NATO, natychmiast zarządzimy zawieszenie broni i rozpoczniemy negocjacje. Zrobimy to natychmiast. Oczywiście gwarantujemy bezpieczne i nieskrępowane wycofanie ukraińskich jednostek i formacji” – obiecał Putin.
  7. I jeszcze jeden warunek. „Oczywiście prawa, wolności i interesy rosyjskojęzycznych obywateli na Ukrainie muszą być w pełni zapewnione” – powiedział Putin.

Putin przestrzegł, że ich odrzucenie sprawi, że w późniejszym czasie takich propozycji, korzystnych dla Ukrainy, już nie będzie.

fot. kremlin.ru

Redakcja