AktualnościPolskaZmarł dr Feliks Walichnowski

Redakcja3 miesiące temu
Wspomoz Fundacje

Z ogromnym żalem informuje, że w wieku 94 lat zmarł dr Feliks Walichnowski.

Zamiast długiego życiorysu i wymieniania zasług dla narodu i państwa polskiego przytoczę wpis kol. Marcina Hagmajera.

„Właśnie przed chwilą dowiedziałem się, że wczoraj wieczorem odszedł od nas Pan Doktor Feliks Walichnowski, ostatni z Pionierów Polskości Warmii i Mazur. Człowiek ideowy, oddany sprawie, przedstawiciel naprawdę polskiej i rzeczywistej lewicy. Często dopiero po śmierci doceniamy kogoś za jego zasługi. Ja mogę bez wahania powiedzieć, że odszedł ostatni z moich mentorów – po Ryszardzie Gontarzu, Józefie Kosseckim i Bohdanie Porębie. Światły i niezwykle sprawny umysł, fenomen nie tylko socjologiczny, ale i biologiczny. Znaliśmy się co prawda zaledwie cztery lata, ale to wystarczyło by się zaprzyjaźnić i wzajemnie dowartościowywać. Ja osobiście Panu Feliksowi bardzo dużo zawdzięczam, przede wszystkim od strony uświadomienia o wielkiej dziejowej roli pionierów na Ziemiach Zachodnich i Północnych, tu w Okręgu Mazurskim, i nie tylko. Zaledwie kilka dni temu, 28 marca minęło 79 lat od Jego przyjazdu wraz z grupą Pionierów i pełnomocnikiem rządu RP na Okręg Mazurski Jakubem Prawinem na Dworzec Główny w Olsztynie, wtedy jeszcze do Allenstein. To pokazuje z jakiej skali człowiekiem mieliśmy do czynienia. Marzyło mi się, by obchodzić z nim okrągłą – 80 rocznicę tego wydarzenia w przyszłym roku, co napisałem w poprzednim poście. Niestety nie udało się. Smutne i bolesne, także dla mnie, bo straciłem przyjaciela. Pan Doktor, to człowiek instytucja, moim zdaniem najważniejsza osoba w Olsztynie po 1945 roku. Mam nadzieję, że w odrodzonej Polsce będzie wspominamy oficjalnie jako bohater.

Pogrzeb Pana Doktora Feliksa Walichnowskiego odbędzie się w najbliższy piątek, o godzinie 11 na Cmentarzu w Dywitach – Brama Wschodnia.
Kto będzie chciał i mógł niech przyjdzie.
Cześć Jego Pamięci!”

Pozwolę sobie tylko dodać, że doktor Walichnowski był bratem generała Tadeusza Walichnowskiego (1928-2005). W latach 1972-1981 był redaktorem naczelnym tygodnika „Panorama Północy”. Bronił jak lew polskości Warmii i Mazur. Do końca aktywny w mediach społecznościowych.

łj

Redakcja