ŚwiatSpotkanie Trump-Orban

Redakcja2 miesiące temu
Wspomoz Fundacje

Premier Viktor Orban rozmawiał w piątek z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem w Mar-a-Lago, rezydencji Trumpa na Florydzie.

Po spotkaniu premier Węgier opublikował na Facebooku zapis wideo, w którym podkreślił, że Węgry potrzebują pokoju, a pokój nazywa się Donald Trump. „Prezydent Trump był prezydentem pokoju, wzbudzał szacunek na świecie i stworzył warunki dla pokoju. Za jego prezydentury panował pokój na Bliskim Wschodzie i pokój na Ukrainie” – podkreślił Orbán, dodając, że nie byłoby dziś wojny, gdyby Trump nadal był prezydentem Stanów Zjednoczonych.

„Zgodziliśmy się, że pokój nadejdzie tylko wtedy, gdy będą światowi przywódcy, którzy chcą pokoju” – podkreślił węgierski premier, który jest dumny z tego, że „Węgry należą do takich krajów”. Obaj politycy zgodzili się również, że w amerykańsko-węgierskich relacjach gospodarczych jest jeszcze wiele możliwości. „Chociaż nasz wolumen handlowy przekroczył dziewięć miliardów dolarów, nie chcemy na tym poprzestać. Jeśli prezydent wróci, nadamy nowy impuls stosunkom amerykańsko-węgierskim” – wskazał Orbán.

Według węgierskiego premiera kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych trwa w najlepsze. „To Amerykanie muszą podjąć decyzję, a naszym zadaniem jako Węgrów jest uczciwie przyznać, że byłoby lepiej dla świata i lepiej dla Węgier, gdyby prezydent Donald Trump powrócił” – podsumował Orbán.

Dzień wcześniej Heritage Foundation zorganizowała panel dyskusyjny zatytułowany „Przyszłość stosunków amerykańsko-węgierskich”, którego gościem był premier Węgier Viktor Orbán. Kevin Roberts, prezes Heritage, rozmawiał z Viktorem Orbánem, a wśród publiczności znaleźli się najwybitniejsi amerykańscy prawicowi politycy, analitycy i osoby publiczne. Program został wprowadzony przez Viveka Ramaswamy’ego (na zdjęciu), amerykańskiego konserwatywnego polityka, komentatora i byłego republikańskiego kandydata na prezydenta. W prywatnym panelu dyskusyjnym Viktor Orbán omówił sukcesy i wyzwania konserwatywnej polityki rodzinnej i gospodarczej Węgier, wojnę na Ukrainie, relacje amerykańsko-węgierskie, Po tym spotkaniu premier odbył rozmowy w ambasadzie Węgier w Waszyngtonie ze Stevem Bannonem, amerykańską osobowością medialną, strategiem politycznym i doradcą byłego prezydenta Donalda Trumpa.

za: Magyar Hirlap

fot. profil fb Viktora Orbana

 

Redakcja