AktualnościPamięci żołnierzy spod Lenino

Redakcja7 miesięcy temu
Wspomoz Fundacje

12 października przypadała 80. rocznica bitwy pod Lenino. Bitwa dla Polaków szczególna, gdyż chrzest bojowy przeszło odrodzone w Związku Radzieckim Wojsko Polskie.

Z tej okazji wybraliśmy się na Białoruś z polską delegacją, złożoną z przedstawicieli m. in. Klubów Myśli Polskiej, Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Polskiego Ruchu Lewicowego oraz sympatyków tych organizacji. Wzięliśmy udział w obchodach zorganizowanych przez stronę białoruską, składając kwiaty na radzieckim cmentarzu wojennym, skąd wraz z pocztem flagowym i wojskową orkiestrą, delegacjami władz państwowych i lokalnych oraz Polaków mieszkających na Białorusi oraz przedstawicieli Cerkwi prawosławnej i biskupa Kościoła katolickiego, prowadzących obrzędy religijne za dusze poległych żołnierzy, przemaszerowaliśmy na polski cmentarz wojenny gdzie również złożyliśmy kwiaty.

Dalsze uroczystości odbywały się pod Muzeum Radziecko-Polskiej Wspólnoty Bojowej. Głos zabrał tam Prezes Zarządu Głównego SSPK2WŚ Kolega Roland Dubowski, zastępca Przewodniczącego Mohylewskiego Wojewódzkiego Komitetu Wykonawczego Małaszko Walerij Anatoliewicz i Kierownik Biura Przewodniczącego Mohylewskiego Wojewódzkiego Komitetu Wykonawczego Muzyczko Jekatierina Anatoliewna. Uczciliśmy minutą milczenia w dźwięku salw wojskowych ofiary tych bitew. Odwiedziliśmy utworzone przez polskie i radzieckie MON w 1968 roku muzeum, gdzie znajdują się m. in. makieta pola bitwy, popiersie generała Berlinga czy odznaczenia dowódców oraz pomnik braterstwa broni.

Przebywając na Białorusi odwiedziliśmy także Gorki, Mohylew oraz Chatyń, gdzie oprowadzono nas po kompleksie upamiętniającym niemieckie zbrodnie na mieszkańcach Białorusi, gdzie podczas wojny zginął co czwarty jej obywatel, jak wskazuje napis na monumencie oraz upamiętniającym tysiące spalonych przez Niemców białoruskich wsi. Roland Dubowski złożył wpis do księgi pamiątkowej muzeum. Zwiedziliśmy także Mińsk oraz Berezę Kartuską, gdzie mieścił się osławiony sanacyjny obóz odosobnienia.

Nasza wizyta na Białorusi i serdeczne przyjęcie jej mieszkańców utwierdziła nas w przekonaniu o sympatii i wzajemnym szacunku Polaków i Białorusinów. Członkowie delegacji udzielili wywiadów dla białoruskich mediów opowiadając o naszych doświadczeniach na Białorusi. Głęboko wierzymy i będziemy działać na rzecz poprawy stosunku między naszymi krajami i narodami oraz niesiemy w świat przesłanie poznane w miejscach pamięci – jak straszna jest wojna i jak cierpią na niej zwykli ludzie oraz jak ważne jest upamiętnienie wspólnej historii w kontekście budowy relacji dwustronnych.

Jakub Janek

Redakcja