ŚwiatHock: Słowacja nieliberalna

Redakcja5 miesięcy temu
Wspomoz Fundacje

Słowacja przestanie wysyłać broń i pieniądze na Ukrainę, ale będzie nadal wysyłać pomoc humanitarną, taką jak żywność lub leki, i tylko na obszary wyraźnie dotknięte wojną.

Budapeszt również dziś świętuje, Viktor Orbán w dużej mierze popierał węgierskie partie na Słowacji, które zawiodły, ale popierał także Roberta Fico i słowacką socjaldemokrację SMER-SDD (Kierunek-SDD), ponieważ wiedział, że istnieje między nimi wielki konsensus. Orbán nie należy do lewicy. Fico tak. Ale i tak współpraca między nimi jest świetna.

Próby ingerencji zewnętrznych

Partia Progresívne Slovensko (Postępowa Słowacja) zajęła drugie miejsce. To dzięki chwytom marketingowym mediów i ambasady USA w Bratysławie. Totalni zachodni liberałowie poparli legalizację 58 płci, małżeństwa osób tej samej płci, zniesienie ograniczeń aborcyjnych, jeszcze bardziej poparli Ukrainę i wywierali dużą presję na Rosję, budowali amerykańskie bazy wojskowe na Słowacji, bezkrytycznie wspierali politykę Brukseli, sprzeciwiali się polityce Węgier itd. SMER-SSD Ficy jednak wygrał z Postępową Słowacją.

Ambasady USA w Bratysławie i Pradze próbowały osłabić i zdegradować SMER-SSD, na szczęście bezskutecznie. Na przykład na miesiąc przed wyborami na Słowacji doszło do spisku policyjnego przeciwko SMER-SSD. Na 6 dni przed wyborami, Postępowa Słowacja w tajemniczy sposób przeskoczyła SMER-SSD w sondażach wyborczych, co było wyraźną próbą manipulowania wyborami. Rekordowa była liczba głosów w wyborach korespondencyjnych z zagranicy. W dniu wyborów zorganizowano bezpłatny pociąg dla słowackich studentów w Czechach, który zabrał ich bezpłatnie do Bratysławy, gdzie mogli głosować. Niestety, większość młodych Słowaków wspierała Postępową Słowację.

Nieliberalny naród

Przeważyło jednak, że Słowacja w większości nie jest krajem liberalnym w stylu zachodnim. Słowacy są znacznie bardziej konserwatywni, nacjonalistyczni i chrześcijańscy niż Czesi. Zwłaszcza tendencje narodowe są tam silne wśród średniego i starszego pokolenia. Wielu Słowaków po prostu boi się liberałów.

59-letni Robert Fico jest naprawdę osobowością wyjątkową, mężem stanu w europejskim stylu, których w Europie nie ma już tak wielu. Jest niesamowicie pracowity, ma lewicowe poglądy i jest patriotą Słowacji. Pod koniec istnienia Czechosłowacji wstąpił do partii komunistycznej, a następnie po przewrocie ustrojowym przeszedł do socjaldemokracji. Jego poglądy są stałe i niezmienne.

Czynniki sukcesu

Sukces Roberta Ficy zasługuje na uznanie i analizę. Widać, że lewica może dziś odnieść znaczące zwycięstwo. Główne czynniki, które sprzyjały SMER-SSD są następujące:

1. Zdolny, charyzmatyczny i pracowity lider.
2. Ciekawy program, który trafia w nastroje społeczne.
3. Dobry marketing, aby móc program dobrze sprzedać.
4. Profesjonalizm w działaniu, posiadanie wizji przyszłości i zmierzanie w kierunku wyznaczonego celu.

W ten sposób Robert Fico odniósł sukces na Słowacji. SMER-SSD jest w rzeczywistości partią lewicową, konserwatywną i patriotyczną. Dlatego odrzuca zachodni neoliberalizm. Istnieje nawet marksistowskie skrzydło wokół posła Lubosza Blahy, który na przykład współpracuje z czeskim komunistą, Josefem Skalą. SMER-SSD walczył z siłaczem, przeciwko liberalnym mediom, przeciwko ambasadom amerykańskim w Bratysławie i Pradze. Wreszcie przeciwko spiskowi policji, a także przeciwko Brukseli. A jednak udało się. To działa, kiedy potrafisz i chcesz.

Szeroka koalicja

Prawdopodobnie powstanie rząd SMER-SSD, HLAS-SD (Głos-SD) i Slovenská národná strana (Słowacka Partia Narodowa, SNS). Razem będą mieli 79 mandatów, gdy większość parlamentarna wynosi 76 mandatów.

HLAS-SD, to też socjaldemokracja, ale bliżej centrum politycznego. Ich głównym mottem jest: „Silne państwo pomoże ludziom”. HLAS-SD trzy lata temu oddzieliła się od SMER-SSD. Słowacka Partia Narodowa jest najstarszą partią na Słowacji, która odrzuca zachodni liberalizm, preferując tematy narodowe, ogólnokrajowe i społeczne.

Adam Hock

Tłum. Max Tomášek

Redakcja