AktualnościPolska Jest Jedna komitetem ogólnopolskim

Redakcja10 miesięcy temu
Wspomoz Fundacje

Nie sześć, a siedem komitetów ogólnopolskich wystawi kandydatów w wyborach do Sejmu w całym kraju. Będą to: PiS, Koalicja Obywatelska, Lewica, Trzecia Droga Polska 2050 – PSL, Konfederacja, Bezpartyjni Samorządowcy. Od wczoraj wiemy już na pewno, że również Polska Jest Jedna będzie komitetem ogólnopolskim.

Komitet kierowanej przez prezydenta Siemianowic Śląskich Rafała Piecha partii Polska Jest Jedna zarejestrował się w 21 okręgach. Tym samym spełnił warunek określony w art. 210 § 2 Kodeksu wyborczego. W jego myśl komitet wyborczy, który z zachowaniem wymogów określonych w § 1 (5000 podpisów poparcia), zgłosił listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów wyborczych, uprawniony jest do zgłoszenia dalszych list bez poparcia zgłoszenia podpisami wyborców.

Było wielce prawdopodobne, że tak się stanie. Nie ma przypadków. Bezpartyjni Samorządowcy będą urywać głosy Koalicji Obywatelskiej, zaś Polska Jest Jedna oczywiście Konfederacji. Tym samym umocni się PiS.
Ten manewr może być jednak korzystny także i dla nas – wyborców. PJJ ma na swoich listach wielu porządnych i wartościowych ludzi. Rejestracja tego komitetu może wnieść trochę innej narracji niż ta serwowana przez pięć z szczęściu komitetów wyborczych. Przewidywanego wyniku oczywiście start tej formacji nie zmieni, pozwala natomiast kol. Piechowi dotrzeć do znaczącej liczby Polaków.

Warto dodać, że do Senatu, z różnych komitetów wyborczych, startować będą między innymi: Stanisław Tymiński, Jerzy Markowski, Zbigniew Adamczyk czy Gabriel Janowski.

Łukasz Jastrzębski

 

Redakcja