AktualnościSpotkanie z profesorem Keesem van der Pijlem w Krakowie

Redakcja8 miesięcy temu
Wspomoz Fundacje
Klub Myśli Polskiej w Krakowie zorganizował spotkanie z profesorem Keesem van der Pijlem autorem znakomitej książki „Tragedia Ukrainy. Od malezyjskiego Boeinga do wojny”. Pozycja ta jest rozszerzoną specjalnie dla polskich czytelników pracą „Flight MH17, Ukraine and the New Cold War”.
Kees van der Pijl w swojej działalności badawczej koncentruje się na czterech podstawowych obszarach: transnarodowych klasach społecznych, strukturze gospodarki światowej, historii idei w stosunkach międzynarodowych i międzynarodowej ekonomii politycznej oraz modelach polityki zagranicznej. Wraz z swoimi współpracownikami stworzył nurt badawczy oparty o marksizm, a nazywany amsterdamską szkołą globalnej ekonomii.
W swoim wykładzie profesor mówił czym jest i komu faktycznie służy NATO. Profesor radykalnie krytykuje globalne działania Stanów Zjednoczonych i NATO, co jest odosobnionym głosem w Polsce. Widzi również zupełnie inne przyczyny wojny na Ukrainie, niż te podawane w codziennych serwisach informacyjnych. W odpowiedziach na zadawane pytania poruszył niezwykle ciekawe kwestie takie jak: dezinformacja w holenderskich mediach, kwestię emigracji czy stosunku do AfD.
Krakowskie spotkanie było drugim z kolei. Pierwsze odbyło się w Wrocławiu, dzisiaj jest szansa na rozmowę z profesorem w stolicy (KMP Warszawa, Marszałkowska 115, godz. 17:00). Warto dodać, że profesor na każdym spotkaniu omawia inny aspekt ukraińskiej tragedii.
Cieszę się, ze wybraliśmy się z kol. Dariuszem Szykiem z Śląska na to spotkanie. Udało się wysłuchać fascynującego wykładu, oraz spotkać i uścisnąć dłoń wielu Kolegów – Zygmunta Przetakiewicza, Ryszarda Płatka, Olafa Swolkenia, Wojciecha Trojanowskiego, Kamila Klimczaka, Piotra Bartyzela, Mieszka Pasierbka, Kamila Drzała i innych. Wydawnictwo Wektory umożliwiło zakup zarówno książki profesora, jak i wielu innych istotnych pozycji jak „Wielki Reset” czy „Czas niewolników – jak świat stał się własnością kilku korporacji”. Dzięki temu mam egzemplarz z autografem autora. Niezawodny kanał Chrobry Szlak zamieścił relację z krakowskiego wykładu na YouTube.
Łukasz M. Jastrzębski

Redakcja