PolskaPowstał Klub Myśli Polskiej w Krakowie

Redakcja11 miesięcy temu
Wspomoz Fundacje

Organizatorem i Koordynatorem Klubu jest kol. Zygmunt Przetakiewicz jr, a spotkanie inauguracyjne odbyło się w sali Domu Handlowego Jubilat. Sala pękała w szwach i zabrakło miejsc siedzących.

W krakowskim spotkaniu jako prelegenci udział wzięli: red. Jan Engelgard „Myśl Polska”, dr Mateusz Piskorski „Myśl Polska”, dr Lucyna Kulińska, Sebastian Pitoń (Polski Ruch Antywojenny). Na sali obecni byli również: prof. Anna Rażny, dr Włodzimierz Gorki, b. poseł Stanisław Papież oraz Marek Kotlinowski, b. marszałek Sejmu i sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Klubu Myśli Polskiej w Katowicach i nowopowstających Klubów w Rzeszowie i Wrocławiu.

Jan Engelgard przypomniał historię „Myśli Polskiej”. W swoim referacie podkreślał to, że pismo zawsze było otwarte na inne nurty ideowe, a jego misją było i jest formułowanie myśli politycznej zgodnej z interesami narodu polskiego. Jest to ważne zwłaszcza teraz, kiedy elity polityczne przedkładają interesy naszego narodu i państwa, nad interesy innych. Dr Mateusz Piskorski wskazał na cztery główne zagrożenia dla narodu polskiego, które określił mianem „Jeźdźców Apokalipsy”. Podkreślał jak bardzo zwężą się margines wolności pod rządami PiS-u. W bardzo żywiołowej wypowiedzi o zagrożeniach związanych między innymi z niekontrolowaną emigracją z Ukrainy mówiła dr Lucyna Kulińska. Jeden z liderów Polskiego Ruchu Antywojennego Sebastian Pitoń mówił o sprawach ekonomii i zagrożeń z tym związanych.

W trakcie dyskusji głos zabrała również powszechnie ceniona prof. Anna Raźny, która głośno powiedziało to co wielu z nas myśli, a nie potrafiło tego sformułować lub nie miało odwagi. Mówiła między innymi komu służy i jaki ma cel wszechobecna rusofobia. Podkreślała czym jest i jaki ma charakter współczesne zniewolenie człowieka. Według profesor przeciętny Polak stał się kimś, kogo można określić jako homo transatlanticus. W gorzkich słowach mówiła o kondycji współczesnego katolicyzmu i hierarchach, którzy stali się propagandzistami nowego ustroju i stronnikami wojny.

Wśród wielu ważnych głosów wybrzmiał również ten dr. Włodzimierza Gorkiego, o cenzurze. Powiedział on między innymi, że formacja z której się wywodzi czyli Polski Ruch Lewicowy w swojej uchwale domaga się natychmiastowego zaprzestania cenzurowania „Myśli Polskiej” przez służby w naszym kraju.

Bardzo się cieszę z licznych spotkań z wspaniałymi ludźmi, którzy tworzą środowisko Myśli Polskiej: Nikolą Šmukler-Matasov, Aleksandrą Łagowską, Ryszardem Płatkiem, Michałem Grodem, Kamilem Klimczakiem, Rafałem Mossakowskim, Michałem Wirtelem, Olafem Swolkeniem, Mieszko Pasierbkiem i wieloma innymi.

Łukasz Jastrzębski

Redakcja