AktualnościOksana Zabużko wygwizdana w Poznaniu

Redakcja1 rok temu
Wspomoz Fundacje

We wtorek w Poznaniu miało odbyć się spotkanie z ukraińską pisarką Oksaną Zabużko. Impreza została przerwana na skutek interwencji Młodzieży Wszechpolskiej. Działacze MW rozwinęli baner z hasłem: „Historii nie znacie, nazistów wspieracie!”.

Z relacji mediów wynika, że jeszcze przed rozpoczęciem spotkania do sali, w której była pisarka i zainteresowani, wtargnęła grupa osób. Mieli skandować „Wołyń, Wołyń! Pamiętamy!”, „Kiedy przeprosisz?”, „Polska to my, a nie Bandera i jego psy!”. Trzymali też polskie flagi i transparent z napisem: „Historii nie znacie, nazistów wspieracie”. Gazeta Wyborcza a za nią inne media okresliły powyższe hasła jako „antyukraińskie”.

„Nie dopuścimy, aby w naszym kraju osoby wychwalające zbrodniarzy z UPA robiły z siebie celebrytów” – podkreślił prezes MW Poznań Dawid Trzeciak. Wcześniej działacze Młodzieży Wszechpolskiej skutecznie zakłócili krakowską fetę na cześć banderowskiej pisarki. Była to reakcja na przyznanie jej literackiej nagrody im. Stanisława Vincenza.

Zabużko znana jest z relatywizowania ludobójstwa na Wołyniu. Gloryfikowała także postać Romana Szuchewycza, dowódcy UPA odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków na Kresach Wschodnich.

/red/

Redakcja