AktualnościŚmierć banderowca

Redakcja1 rok temu
Wspomoz Fundacje

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował dziś : „zmarł bohater Ukrainy, ochotnik, człowiek-symbol, człowiek-odwaga – Dmitrij Kotsyubaylo. Żołnierz 67 samodzielnej brygady zmechanizowanej, dowódca batalionu. Zginął w bitwie pod Bachmutem”.

Z kronikarskiej rzetelności, warto dodać, że był to jeden z przywódców „Prawego Sektora”, działajacego pod pseudonimem Da Vinci. Dmitrij Kotsyubaylo dołączył do tej nacjonalistycznej grupy (Prawego Sektora) w 2014 roku i od tamtej pory walczył przeciwko Rosjanom w Donbasie.


Bojownik utworzył ze swoich zwolenników „elitarną” jednostkę „Wilki Da Vinci” i toczył walki u boku armii ukraińskiej z prorosyjskimi rebeliantami z Doniecka i Ługańska. W 2022 otrzymał tytuł Bohatera Ukrainy.
Dla laików, na zdjęciach w tle Stefan Bandera, w 1934 współorganizator śmiertelnego zamachu na polskiego ministra spraw wewnętrznych płk Bronisława Pierackiego, a potem przywódca nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA, w okresie II Wojny Światowej sojuszników Niemiec, na ich bazie sformowano 14 Dywizję Grenadierów SS „Gazlizien” . Organizacji dywizji ze strony niemieckiej patronował gubernator Dystryktu Galicja Generalnego Gubernatorstwa – Otto von Wächter, zaś ze strony ukraińskiej polityczne zaplecze stanowił Ukraiński Komitet Centralny w Krakowie pod przewodnictwem prof. Wołodymyra Kubijowycza i działacze OUN.

Flaga czerwono czarna to tzw. ukraińska flaga rewolucyjna, używana między innymi przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów-Banderowców. Po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę wykorzystywana przez organizacje i partie nacjonalistyczne.

KP

źródło Facebook

Redakcja