AktualnościSkazany za poglądy

Redakcja1 rok temu
Wspomoz Fundacje

Wyrokiem Sądu Okręgowego w Legnicy 72-letni Henryk Mikietyn został skazany na 3 miesiące aresztu w zawieszeniu na 2 lata, obowiązek 6 miesięcznej pracy na rzecz poszkodowanych Ukraińców, przepadek telefonu jako narzędzia przestępstwa , opłacenie ogłoszenia wyroku w gazecie oraz grzywnę. Nie wiem jeszcze jaką. Przestępstwo polegało na tym, że miał odwrotne zdanie od rządowego na temat wojny rosyjsko-ukraińskiej. Uważał, że racje nie są po ukraińskiej stronie. Nie jest to pierwszy tego typu wyrok w Polsce.

Art. 54. Konstytucji RP mówi: „Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane” Jak przekonany się o tym redakcje stron internetowych: Myśl Polska, Najwyższy Czas! czy X-Portal zapis ten nie jest przestrzegany.

To czym racja była po jego stronie, w tym wypadku jest drugorzędne. Istotne jest to, że miał prawo do takiej oceny. Mikietyn jest jedną z osób, która powołuje do życia Polski Ruch Lewicowy. Jest to formacja lewicy antyimperialistycznej, a tym samym antywojennej. Powołali ją do życia ludzie, którzy kochają Polskę a rozum i sumienie lokuje ich po lewej stronie – Zbigniew Sowa, Włodzimierz Gorki, Andrzej Jaroszewicz, Zbigniew Sobczyk i inni.

Uważam ten wyrok za skrajnie niesprawiedliwy. Ludzie mają prawo do swoich poglądów, nawet jeżeli te poglądy stoją w odwrotności do tych prezentowanych przez p. Morawieckiego, Kaczyńskiego, Biedronia i Tuska. Ludzie mają prawo do swoich poglądów, nawet jeżeli te są mylne lub powszechnie uważane za skandaliczne. Na tym właśnie polega pluralizm i demokracja. O tym przecież mówili dawni opozycjoniści, którzy stali się w III RP cenzorami znacznie skuteczniejszymi niż ci z ul. Mysiej.

W dniu dzisiejszym uważam, że należy się solidaryzować z Henrykiem Mikietynem, i to niezależnie od oceny jego poglądów. Ludzie autentycznej lewicy powinni wspierać Polski Ruch Lewicowy, zaś wszyscy patrioci kibicować, by stał się realną alternatywą dla liberalnego lewactwa w Polsce. Polacy potrzebują lewicy społecznej, antyimperialistycznej i propolskiej. Henryku jestem z Tobą!

Łukasz Marcin Jastrzębski

Redakcja