AktualnościWielka Debata antywojenna

Redakcja1 rok temu
Wspomoz Fundacje

Dostępna jest już kolejna z cyklu Debat antywojennych, tym razem z większą liczbą uczestników. Debata przygotowana i wyemitowana została przez kanały Myśl Polska TV, Pitoń TV, Wbrew Cenzurze, Chrobry Szlak i Centrum Edukacyjne Polska.

W dyskusji prowadzonej przez Tomasza Jankowskiego (Wbrew Cenzurze) udział wzięli Sylwia Gorlicka (politolog, Myśl Polska), Krystian Jachacy (Praca Polska), Kamil Klimczak (Chrobry Szlak), Ronald Lasecki (niezależny publicysta), Jaromir Łatuszyński (ekspert ds. bezpieczeństwa), Rafał Mossakowski (Centrum Edukacyjne Polska), Mateusz Piskorski (Myśl Polska), Sebastian Pitoń (Polski Ruch Antywojenny, Pitoń TV), Konrad Rękas (Powiernictwo Kresowe), Adam Śmiech (Myśl Polska).

Polska szarża na Berlin

Pierwszym z poruszanych tematów były tym razem stosunki polsko-niemieckie w kontekście toczącej się na Ukrainie wojny, ale też postulatów reparacji wojennych formułowanych przez polski rząd Berlinowi. Adam Śmiech stwierdził, że w całej tej grze chodzi o to, by „gonić przysłowiowego króliczka”, a realizacja polskich żądań jest niemożliwa. Konrad Rękas omówił aspekty prawne polskich roszczeń. „Nic nie wskazuje na to, by Polska mogła osiągnąć podobny sukces, jak Żydzi amerykańscy” – zauważył Ronald Lasecki, wskazując na nikłe szanse formułowanych żądań. Mateusz Piskorski zwrócił uwagę na retorykę szantażu moralnego Warszawy pod adresem Berlina, również w kontekście przekazywania uzbrojenia Ukrainie. PiS chciał, by polskie roszczenia poparły organizacje żydowskie, lecz to się nie udało, o czym przypomniał Rafał Mossakowski. „To całkowicie nierealne” – podsumował kwestię roszczeń Sebastian Pitoń.

O sytuacji w armii

Dyskusja na temat sytuacji w polskim wojsku i służbach mundurowych zdominowała kwestia zaangażowania polskich najemników / byłych żołnierzy w konflikcie na Ukrainie. Jaromir Łatuszyński zauważył, że wszystkie działania muszą opierać się na realistycznej ocenie potencjału. „Wojsko polskie nie ma najzwyczajniej zaufania do polityków” – stwierdziła Sylwia Gorlicka. Krystian Jachacy mówił o próbach tworzenia na terytorium Polski bojówek złożonych z Białorusinów, szkolonych do udziału w wojnie na Ukrainie, ale również do działań dywersyjnych w samej Białorusi. Kamil Klimczak zwrócił uwagę na problemy strukturalne polskiej armii.

Inicjatorzy i uczestnicy Debaty zapowiedzieli kolejne dyskusje w tym cyklu.

AD

Redakcja