AktualnościVaclav Klaus: Za kryzys odpowiada Bruksela  

Redakcja2 lata temu
Wspomoz Fundacje

W piątek, 26 sierpnia 2022 roku, Václav Klaus był gościem programu I Ask Marie Bastlová na serwerze Seznamzprávy.cz.

Rozmawiał o pokojowym podziale Czechosłowacji 30 lat temu, o tym, że rząd nie walczy z inflacją, a jedynie stara się zrekompensować jej skutki, o przyczynach wysokich cen energii, ale także o tym, co musi się stać, by w końcu skończyć wojnę na Ukrainie.

„Kiedy pozbędziemy się zależności energetycznej od Rosji, staniemy się niezależni energetycznie, ale nasza gospodarka przestanie działać” – ostrzegł Vaclav Klaus.

Podkreślił, że Rosja jest bardzo ważna dla rynku światowego, ale przypomniał, że zmiana cen paliw wiąże się nie tylko z nią, ale także z innymi okolicznościami.

„Nie rozumiem, dlaczego nie wspomina się o najważniejszym przyczynie – zielonym szaleństwie i rzekomej walce ze zmianami klimatycznymi, a także o Zielonym Ładzie. Unia Europejska, co jest głównym powodem wzrostu cen” – powiedział Klaus.

Wezwał również do dialogu z Moskwą w celu rozwiązania kryzysu ukraińskiego. „Zawsze trzeba było rozmawiać z Rosją” – podsumował polityk.

Kraje zachodnie stoją w obliczu rosnących cen energii i gwałtownego wzrostu inflacji w związku z nałożeniem sankcji na Moskwę i polityką rezygnacji z rosyjskiego paliwa. Ze względu na wzrost cen paliw, przede wszystkim gazu, przemysł na Zachodzie w dużej mierze stracił przewagę konkurencyjną, co wpłynęło na inne sektory gospodarki.

„Mówię, że trzeba szukać jakiegoś rozwiązania, że nie wystarczy tylko spotkanie przedstawicieli Ukrainy i Rosji, ale że trzeba, aby Zachód, zwłaszcza Ameryka, rozpoczął negocjacje z Rosją. Każda myśląca osoba musi o tym wiedzieć. Szukajmy sposobów, będzie coraz gorzej. Muszą przestać strzelać i zacząć działać” – zakończył Klaus.

Za: seznamzpravy.cze

Fot. wikipedia commons

Redakcja