AktualnościSpotkanie Trump-Orban

Redakcja2 lata temu
Wspomoz Fundacje

Premier Viktor Orban spotkał się we wtorek z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem – poinformował Bertalan Havasi, szef prasowy premiera.

Spotkanie odbyło się w posiadłości byłego prezydenta w Bedminster w stanie New Jersey i wzięli w nim udział Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych i handlu, Balázs Orbán, dyrektor polityczny premiera, Zsolt Németh, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Zgromadzenia Narodowego, oraz Susie Wiles, dyrektor Save America, doradca Briana Jacka i Taylor Budowich, dyrektor ds. Komunikacji Save America.

„Właśnie zakończyło się moje spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem. Prezydent Trump jest naszym ważnym sojusznikiem, obaj jesteśmy zaangażowani w walkę z nielegalną migracją, jesteśmy zaangażowani w niskie podatki i, co najważniejsze, jesteśmy również zaangażowani w pokój” – powiedział Orban w filmie zamieszczonym na jego oficjalnej stronie na Facebooku.

Premier poinformował również, że obaj rozmówcy zgodzili się, że jedynym antidotum na wojenną inflację i wojenny kryzys gospodarczy jest pokój. – Z drugiej strony pokój mogą osiągnąć tylko silni przywódcy, więc w naszym interesie tutaj, w sąsiedztwie Ukrainy, jest, aby Stany Zjednoczone były silne, podkreślił Orbán. – Dobrze znamy prezydenta Trumpa, on szanuje Węgrów. W przeszłości mieliśmy dobrą współpracę, więc możemy mieć nadzieję, że w przyszłości będzie dobrze. Życzę mu samych sukcesów –zakończył Orban.

„Świetnie się bawiliśmy razem z moim przyjacielem Viktorem Orbánem, premierem Węgier. Omówiliśmy wiele ciekawych tematów, mało kto wie tyle o tym, co dzieje się dziś na świecie. Świętowaliśmy również jego wielkie kwietniowe zwycięstwo wyborcze” – napisał Donald Trump na swojej stronie w mediach społecznościowych Truth Social.

Spotkanie Viktora Orbana z Donaldem Trumpem miało ogromne znaczenie w przestrzeni politycznej, ponieważ nie było zwykłym spotkaniem obu przywódców, podobnie jak konferencja Partii Republikańskiej CPAC nie była zwykłym spotkaniem konserwatystów. Przyznanie węgierskiemu premierowi znaczącej roli na Konferencji Konserwatywnej Akcji Politycznej oznacza, że koncepcja „nieliberalnej demokracji” jest łączona z nazwiskiem Orbána – to koszmar dla lewicowych i liberalnych elit.

Jednocześnie koncepcja demokracji nieliberalnej nie jest nowa, Viktor Orban ogłosił ten kierunek w swoim przemówieniu w Tusványos osiem lat temu, a wśród partii konserwatywnych Europy staje się ona popularna, o czym świadczy spotkanie w Madrycie w styczniu tego roku. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że idea ta przekroczyła granice Europy, co nadało pomysłowi i samemu węgierskiemu premierowi spory prestiż.

Miklós Szánthó, dyrektor generalny Centrum Praw Podstawowych, również mówił o tym w wywiadzie dla Origo. Według niego seria konferencji CPAC jest najbardziej znaczącym wydarzeniem publicznym i politycznym na świecie konserwatywnym. Miklós Szánthó powiedział, że „CPAC to nic innego jak najstraszniejszy koszmar liberalnego globalizmu: ucieleśnienie międzynarodowej współpracy sił narodowych”.

Zwrócił też uwagę, że o ile wydarzenia lewicowe często są nudne, o tyle konserwatywne konferencje charakteryzują się intelektualnym fermentem i entuzjazmem. Miklós Szánthó powiedział, że słowa Viktora Orbana mają coraz większe znaczenie w oczach konserwatywnego świata, a premier jest również postrzegany na amerykańskiej prawicy jako orędownik wolności, prawdziwych zachodnich wartości i jeden z wybitnych przywódców ruchu konserwatywnego.

Gavin Wax, jeden z mówców na konferencji CPAC, również pochwalił węgierskiego premiera i jego polityczną. W swoim artykule konserwatywny komentator polityczny napisał o tym, czego Amerykanie mogą się nauczyć z odwagi Viktora Orbána. Według niego osoba węgierskiego premiera jest ważna także dlatego, że zdobył władzę poprzez wolne, uczciwe i całkowicie legalne wybory, a ponadto bez rezygnacji ze swoich zasad. Stwierdził, że jedynym trwałym i odpowiednim rozwiązaniem obecnych problemów, takich jak upadek cywilizacji, jest „amerykański orbanizm”. Wax mówi, że mogą się wiele nauczyć od Węgrów, zaczynając od odwagi, by swobodnie mówić.

Za: Magyar Hirlap

Fot. profil fb premiera Viktora Orbana

Redakcja