AktualnościŁukaszenka zniósł wizy dla Polaków

Redakcja2 lata temu
Wspomoz Fundacje

Od 1 lipca do końca roku obywatele Polaki mogą wjechać na Białoruś bez wizy. Według oficjalnego komunikatu decyzję w tej sprawie podjął osobiście prezydent Aleksander Łukaszenka w trosce o stosunki dobrosąsiedzkie. Podobne rozwiązanie wprowadzono jeszcze w maju dla obywateli Litwy i Łotwy.

Do przekroczenia granicy z Białorusią potrzebny jest obecnie jedynie ważny paszport oraz ubezpieczenie zdrowotne. Oznacza to, że nie potrzeba załatwiać żadnych dokumentów przez ambasadę/konsulat. Przy wjeździe na Białoruś nie jest wymagany test PCR ani tzw. paszport szczepionkowy. Pobyt bez wizy na Białorusi nie może przekroczyć 90 dni w roku kalendarzowym.

Dodatkowo osoby podróżujące samochodem powinny posiadać Zieloną Kartę, tj. dokument potwierdzający zagranicą aktualne ubezpieczenie OC. Właściciele aut mają szczególne powody zadowolenia – obecny koszt za litr benzyny na Białorusi to 3.31 zł (2.46 rubli białoruskich).

Zniesienie wiz dla Polaków na Białoruś zbiegło się w czasie, kiedy strona polska oficjalnie zakończyła budowę muru wzdłuż granicy polsko-bialoruskiej. Kosztowna inwestycja miała rzekomo chronić przez napływem nielegalnych imigrantów, którzy w większości i tak już przedarli się do Strefy Schengen korzystając z otwarcia granicy od strony Ukrainy.

Tymczasem decyzja Łukaszenki jest miłym ukłonem w stronę zwykłych Polaków. Poniżej przykładowe komentarze z portalu społecznościowego, które zebrałam pod postami informującymi o zniesieniu wiz dla obywateli Polski:

«Świetnie. To miła wiadomość. Jestem pewien, że odwiedzę braci Słowian, Białorusinów. Dzięki, panie Prezydencie.»

«Można odwiedzić rodzinne strony za Bugiem, porozmawiać z ludźmi. Piękny gest w stronę Polaków.»

«Gdybym był kawalerem to bez mrugnięcia okiem uciekam z tego eurokokchozu do reżimu Łukaszenki.»

«To jest Człowiek z klasą, prawdziwy przywódca.»

«Byłem ostatnio i bardzo polecam. Zwiedziłem Grodno i Brześć ze względu na ograniczony obszar, który obejmowała wiza turystyczna. Piękny i zadbany kraj, mili i ułożeni ludzie. Dzięki tej decyzji prezydenta Łukaszenki, z pewnością wybiorę się teraz dalej w głąb Białorusi. Brawo…»

«Już wolę na Białoruś niż do jakiegoś francuskiego albo niemieckiego kalifatu.»

«Tak Łukaszenko wszystkich zaskoczył, a nasi politycy chwalili się zbudowaniem płotu na granicy z Białorusią. Gdyby postąpili tak jak Łukaszenko, tak, to by mieli się czym chwalić.»

«Super, moja śp. babcia pochodziła z Wilejki, chciałbym tam pojechać i odwiedzić groby moich pradziadków.»

«Naprawdę świetnie. Mam jechać na objazdówkę rowerową po Podlasiu. Odwiedzę i Białoruś. Z przyjemnością.»

«Mam jeszcze parę dni urlopu do wykorzystania, postaram się pojechać. Tym bardziej, że oboje rodziców pochodzi z tamtych stron.»

«Czyli możliwe będzie, że spotkam się z narzeczonym i obejrzę muzeum Mickiewicza.»

«Paliwo po 3 zł…heheheheehe, jedziemy.»

«Mój znajomy mówi że kocha Białoruś. Z początku byłam zdziwiona. Prano mi mój umysł przez tyle lat… Jednakże kiedy opowiedział mi o Białorusi opadła mi szczęka i szczerze pisząc nadal zbieram ją z podłogi tym bardziej, że drugi kolega to potwierdził he he. A niech tą propagandę tv trafi jakaś zaraza i na jej skutek zniknie raz na zawsze!»

«I tak miałem w planach jechać a tutaj taka niespodzianka!»

«Jadę zatankować.»

Agnieszka Piwar

Redakcja