AktualnościŚwiatSpotkanie Orban-Klaus

Redakcja3 miesiące temu
Wspomoz Fundacje

Premier Węgier  Viktor Orbán przyjął byłego prezydenta Czech Václava Klausa, który przybył na  konferencję  Conservative Political Action Conference (CPAC) w Budapeszcie. Do spotkania doszło w klasztorze karmelitów.

Václav Klaus, który niedawno nazwał Viktora Orbána jedynym wiarygodnym politykiem europejskim, pogratulował węgierskiemu premierowi zwycięstwa w wyborach i utworzenia piątego rządu. Spotkanie, w którym uczestniczył również Balázs Orbán, dyrektor polityczny premiera, dotyczyło wyzwań związanych z wojną rosyjsko-ukraińską i poważnych długofalowych konsekwencji konfliktu.

Politycy omówili również rolę europejskich państw narodowych i zagrożenia dla rodziny, znaczenie ochrony dzieci przed propagandą LGBTQ i federalistyczne aspiracje europejskie. „Jesteśmy po tej samej stronie barykady z Viktorem Orbánem” – powiedział były prezydent Czech. Przykład Węgier udowodnił, że zwycięstwo konserwatywnej polityki jest możliwe, a to jest inspirujące – powiedział Vaclav Klaus.

W swoim przemówieniu w języku angielskim były czeski prezydent i premier powiedział, że dziś realizacja idei konserwatywnych wydają się oddalać, i jest to proces, który będzie trudny do zatrzymania. Powiedział, że mimo to nie ma potrzeby modyfikacji tych idei, że wystarczy wrócić do podstaw.

Václav Klaus uznał, że błąd polegał na tym, że konserwatyści nie propagowali skutecznie swoich idei, a konserwatywni myśliciele byli bierni po upadku komunizmu. Powiedział, że widzi utratę wolności, którą postępowe liberalne demokracje zastąpiły ograniczającymi prawami. Były czeski prezydent i premier powiedział też, że ważne jest, aby chronić „słabnący Zachód” przed jego wewnętrznymi wrogami intelektualnymi. Wojna na Ukrainie po raz kolejny dowodzi, że każda konfrontacja militarna prowadzi do tłumienia wolności i szerzenia propagandy, powiedział Klaus.

Na podst. Magyar Hirlap

Redakcja